Czy warto mieć irlandzki paszport

Galway.pl 10 lutego 2019 Brak komentarzy

Czy warto mieć irlandzki paszport

Irlandia to może i mała wyspa zamieszkana przez zaledwie 6.6 miliona osób ale posiadanie irlandzkiego paszportu jest niebywale przydatne zwłaszcza gdy chcemy podróżować po całym świecie.

Z najnowszego raportu opublikowanego przez Henley Passport Index wynika, że irlandzki paszport jest jednym z dziesięciu najpotężniejszych tego typu dokumentów na świecie.

Indeks, o którym mowa wskazuje na kraje, których paszporty pozwalają na wygodne poruszanie się po świecie, z kraju do kraju, bez dodatkowych wiz w celu przekraczania granic.

Irlandzki paszport w Henley Passport Index znalazł się w tym roku na siódmym miejscu wśród wszystkich krajów ujętych w rankingu.

Moc Irlandzkiego Paszportu

Posiadacze irlandzkiego paszportu mają prawo bezwizowego wjazdu do 184 krajów na całym świecie. Obok oczywistych miejsc takich jak Wielka Brytania i kraje Unii Europejskiej, Irlandczyk może z samym paszportem odwiedzić Malezję, Kirgistan, Tajwan, Gambię, Maroko, Tunezję, Fidżi i wiele innych. Szczegóły przedstawia mapa a pełną listę krajów znajdziecie na stronie Henley Passport Index.

irlandzki paszport mapa krajówi

Ponadto irlandzki paszport umożliwia wjazd na tzw. visa-on-arrival m.in. do Bangladeszu, Nepalu, Egiptu, Kenii, Jordanu.

Do Australii, Guam, Puerto Rico, USA i Kanady dumni posiadacze paszportów z harfą na okładce wjadą z wizą ETA wydawaną przez internet.

Ranking najpotężniejszych paszportów na świecie

Pierwsze miejsce w tegorocznym Henley Passport Index zajęła Japonia – paszport tego kraju możliwia wjazd do 190 krajów na całym świecie. Drugie miejsce przypadło Korei Południowej i Singapurowi (189 krajów).

Na trzecim miejscu uplasowały się paszporty niemiecki i francuski umożliwiając przekroczenie granic 188 krajów bez wymogu wizowego.

Do 187 krajów na świecie wjadą Duńczycy, Finowie, Włosi i Szwedzi.

Piąte miejsce zajmują paszporty Luksemburga i Hiszpanii – 186 krajów, szóste UK i USA (185).

Polski paszport uprawnia do bezwizowego wjazdu do 174 krajów i znalazł się na 15-tym miejscu w tegorocznym rankingu.

Informacje na temat aplikowania o irlandzkie obywatelstwo znajdziecie na stronie gov.ie.

Od listopada 2018 roku irlandzki paszport można odnowić online, zobacz jak to zrobić.


Kategorie : Blog Poradnik