Dostawcy prądu w Irlandii – który najtańszy?

Galway.pl 27 stycznia 2019 Brak komentarzy

Dostawcy prądu w Irlandii – który najtańszy?

Do 2011 roku Electric Ireland (dawniej ESB) był jedynym dostawcą energii elektrycznej w Irlandii. Od tamtej pory aż 36% gospodarstw domowych ani razu nie zmieniło dostawcy prądu. Zmieniając dostawcę prądu w Irlandii można zaoszczędzić średnio €220 na rachunkach za prąd rocznie.

Która spośród istniejących na rynku firm ma w styczniu 2019 roku najlepsze warunki?

Portal finansowy Moneyguideireland.com zrobił porównanie cen energii elektrycznej w Irlandii dla nowych klientów w styczniu 2019 roku i oto co z niego wynika.

Najtańszy dostawca w przypadku wysokiego zużycia prądu

Największe zużycie prądu odnotowują domy, w których mieszkają więcej niż 3 osoby, a także gospodarstwa domowe, które wykorzystują wyłącznie energię elektryczną do ogrzewania i ciepłej wody. Najlepszą ofertę dla wysokiego rocznego zużycia (powyżej 6000 kwH rocznie) ma Energia.

Specjalna oferta dla nowych klientów Energii dostępna jest TYLKO za pośrednictwem strony internetowej Energia, z kodem CHEAPESTELEC i pozwala uzyskać 34% zniżki na standardowe stawki za energię elektryczną i €50 cashback’u.
Płacony przez direct debit rachunek wyniósłby nas €1127 za pierwszy roko €220 mniej niż rachunek wystawiony przez Electric Ireland.

Średnie zużycie prądu

Typowe roczne zużycie prądu w średnim gospodarstwie domowym w Irlandii, w którym funkcjonuje ogrzewanie gazowe, olejowe lub piec węglowy to około 4200 kWh rocznie.

Najlepszym rozwiązaniem dla takich gospodarstw jest także zmiana dostawcy na Energia. Po odjęciu 34% zniżki i cashback’u w wysokości €50 zapłacimy €807 za pierwszy rok. Oferta dostępna jest również tylko przez stronę internetową z kodem CHEAPESTELEC. Zmiana dostawcy na Energia pozwala zaoszczędzić w tym przypadku €198 w porównaniu do rachunku z Electric Ireland.

Jeśli Twoim dostawcą już w tej chwili jest Energia najbardziej opłacalne przy średnim rocznym zużyciu prądu jest zmienić dostawcę na Electric Ireland i skorzystać z cashback’u w wysokości €150, co obniży rachunek roczny do €811. Uwaga! Electric Ireland ma w planach podwyżkę cen od lutego lub marca.

Najniższe zużycie prądu

Niewielkie 1 – 2 osobowe gospodarstwa domowe, które nie używają prądu do ogrzewania mieszkania i w celu pozyskania ciepłej wody zużyją do ok. 3000 kwh rocznie.

Jeśli nie korzystasz w tej chwili z Electric Ireland – najlepszą cenę dostaniesz od nich. Zmieniając dostawcę prądu na Electric Ireland otrzymasz €150 cashback’u i zapłacisz za prąd €596/rok.

Drugą ofertę pod względem opłacalności dla niskiego zużycia ma Energia – €628 (34% zniżki i €50 cashback w internetowej ofercie z kodem CHEAPESTELEC).

Podsumowanie

W każdym przypadku po upływie 12 miesięcy zawsze najlepiej jest sprawdzić aktualną ofertę na rynku, wybrać najbardziej korzystną dla swojego zużycia i z niej skorzystać. Cashback’i zwykle nie są podane w porównywarkach, a jak widać na przykładzie w znaczący sposób mogą wpłynąć na końcową kalkulację. Umowy na dostawę energii podpisywane są zwykle na 12 miesięcy i najbardziej opłacalne jest zmienianie dostawcy co roku.

Aktualne podsumowanie cen prądu u poszczególnych dostawców energii w Irlandii znajdziecie na stronie Moneyguideireland.com.