Wirus świńskiej grypy zbiera żniwo w Irlandii

Galway.pl 6 stycznia 2019 Brak komentarzy

Wirus świńskiej grypy zbiera żniwo w Irlandii

Przynajmniej 2 osoby zmarły w wyniku powikłań po zarażeniu wirusem H1N1 wywołującym świńską grypę. Ponadto kilka osób w różnym wieku pozostaje na oddziałach intensywnej opieki w Irlandii związku z tą chorobą.

Świńską grypą może zarazić się każdy z nas ale najbardziej niebezpieczna jest dla dzieci, kobiet w ciąży i osób w podeszłym wieku.

Objawy zarażenia wirusem H1N1 przypominają zwykłą grypę: dreszcze, wysoka gorączka, bóle mięśniowe, ból gardła, uczucie zmęczenia, brak apetytu. Przy zarażeniu wirusem świńskiej grypy mogą wystąpić również: katar, nudności, biegunka lub wymioty. W skrajnych przypadkach pojawia się sztywność mięśni, dezorientacja i utrata przytomności.

Oprócz nieprzyjemnych objawów, świńskiej grypie mogą towarzyszyć powikłania: zapalenie płuc, zapalenie zatok, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie opon mózgowych. To właśnie one są przyczyną zgonów chorych na świńską grypę.

Według HSE nie jest jeszcze za późno żeby się zaszczepić i uniknąć groźnej w skutkach choroby.

Aby zminimalizować ryzyko zarażenia wirusem H1N1 należy stosować się do podstawowych zaleceń higieny:

  • myć często ręce wodą z mydłem,
  • odwracać głowę gdy ktoś w pobliżu kicha lub kaszle,
  • nie przechowywać brudnych chusteczek,
  • unikać dotykania rękami twarzy i nosa.

Jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy grypy zostań w domu aby uniknąć rozprzestrzeniania się wirusa. Gdy objawy przybiorą na sile koniecznie skontaktuj się z lekarzem GP.