Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone gwiazdką(*) są wymagane.
Imię i nazwisko *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
środa, 18 lipiec 2012 08:24

Budżet Irlandii 2013

Napisane przez Tomasz J. Kaplan

Od kilku lat niepisaną zasadą nowych budżetów w Irlandii stał się fakt, iż każdy kolejny budżet jest o wiele gorszy od poprzedniego.

Tradycyjnie już, z małymi wyjątkami, budżet w Irlandii na kolejny rok jest ogłaszany w pierwszą środę grudnia.

 Pozostało nam więc niespełna 5 miesięcy do ogłoszenia planów cięć wydatków oraz wzrostu podatków na rok 2013.

Ciężko spekulować, jakich zmian możemy oczekiwać, gdyż plany budżetowe nigdy nie były i z pewnością nie będą tym razem omawiane na forum publicznym.

Czytaj również jak wyglądały zmiany budżetowe w poprzednim roku:

Budżet Irlandii 2012 cz. 1

Budżet Irlandii 2012 cz. 2

Budżet Irlandii 2012 podsumowanie

 

Są jednak rzeczy od dawna ustalone na podstawie umowy z UE-MFW. Chodzi głównie o cięcia wydatków publicznych na kwotę €2,250,000,000 oraz podwyżki podatków o kwotę - €1,250,000,000.

W sumie rząd Irlandii planuje znaleźć oszczędności na sumę €3,500,000,000.

Najbardziej przewidywalna jest zmiana household charge na podatek od nieruchomości.

Czytaj również: Podatek od nieruchomości w Irlandii

 

Choć nie znamy jeszcze szczegółów, możemy się domyślać, że właściciele nieruchomości w Irlandii będą płacić wyższy roczny podatek uzależniony od wartości tejże nieruchomości.

W planach jest powiązanie wielkości podatku z lokalizacją, wielkością, stanem fizycznym i wiekiem nieruchomości w Irlandii, co z pewnością doprowadzi do wielu kontrowersji.

Posiadanie nieruchomości w Irlandii stanie się coraz bardziej kosztowne.

Czytaj również: Plany wprowadzenia podatku od nieruchomości w Irlandii

 

W planach są również zmiany w motor tax, gdyż w ostatnich latach kierowcy decydowali się głównie na zakupy pojazdów o niskich emisjach spalin w grupie A i B, co doprowadziło do sytuacji, że wpływy budżetowe z tego tytułu znacznie zmalały.

Przed 1 lipca 2008 wielkość tego podatku zależała od wielkości silnika. Rząd zamierza więc zwiększyć podatki od posiadania samochodu w Irlandii, co zapewne uderzy w klasę średnią i osoby posiadające większe samochody rodzinne oraz tzw. pojazdy reprezentacyjne wyższej klasy.

Posiadanie dużego samochodu w Irlandii powoli staje się luksusem z punktu widzenia opodatkowania.

Czytaj również: Stawki Motor Tax w Irlandii 2012

 

Planowane jest również poszerzenie bazy opodatkowania podatkiem dochodowym. Na stole są wciąż pokaźne ulgi dla osób odkładających na emeryturę, które mogą zostać znacznie ograniczone oraz redukcja lub likwidacja kolejnych ulg podatkowych (tax credits).

Czytaj również: Redukcja ulg podatkowych na wynajem mieszkania

 

Nie ma planowanych zmian w wysokości stawek podatku dochodowego oraz podatku od firm. Podobno nie ma też być zbyt dużych cięć w zasiłkach opieki społecznej.

Z niektórych informacji wynika, że rozważana jest likwidacja zasiłków dla dzieci (Child Benefit) dla osób dobrze zarabiających, cokolwiek miałoby to znaczyć.

Nie jest to jeszcze potwierdzone, lecz składki społeczne PRSI mogą wzrosnąć zarówno dla pracowników jak i pracodawców.

Niektóre dodatki dla osób starszych, np. dopłata do prądu i gazu, darmowy transport publiczny, bezpłatna licencja TV oraz dopłata do telefonu mogą zostać ograniczone lub całkowicie zlikwidowane w nadchodzącym budżecie na rok 2013.

Czytaj również: TV License w Irlandii

 

Przy tym nie jest planowana podwyżka standardowej stawki VAT, która wynosi obecnie w Irlandii 23%. Rząd zobowiązał się w grudniu 2011, że do końca swojej kadencji nie podniesie już tego podatku.

W zanadrzu pozostaje jednak likwidacja obniżonej stawki VAT 9% na niektóre usługi (m. in. gastronomiczne, hotelarskie).

Czytaj również: Podatek VAT w Irlandii

 

Przypomnijmy, że ta ulgowa stawka obowiązuje tylko do 1 lipca 2013 roku, po czym zgodnie z planami miała zostać z powrotem zmieniona na 13.5%.

To wszystko na razie są analizy na podstawie przecieków medialnych i wypowiedzi polityków, którzy prowadzą swego rodzaju grę.

Mają oni na celu przygotowanie społeczeństwa na kolejny trudny do zaakceptowania budżet, który jest niezbędny z punktu widzenia gospodarki i rynków finansowych, a wymaga radykalnych posunięć i ogromnych poświęceń ze strony podatników.

Wygląda na to, że przeciętna rodzina w Irlandii znowu sporo straci w kolejnym roku 2013, choć o szczegółach dowiemy się dopiero na początku grudnia 2012.

Z pewnością to nie koniec takich wieści, w planach są dalsze posunięcia tego typu w kolejnych latach, do czasu zrównoważenia budżetu Państwa oraz wyjścia z kryzysu.

Przed nami dalsze redukcje deficytu budżetowego i spłacanie odsetek od narosłych długów.

O wszystkim będziemy Was na bieżąco informować w portalu PODATKI.IE!

 

Tomasz J. Kaplan

Portal PODATKI.IE

Polskie Biuro Rachunkowe w Irlandii KAPLAN.PL