Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone gwiazdką(*) są wymagane.
Imię i nazwisko *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Wyróżnione ogłoszenia

czwartek, 03 lipiec 2014 07:45

9,000 rodzin straci od dzisiaj zasiłek

Ponad 9,000 rodzin straci od dzisiaj zasiłek dla samotnego rodzica. Dzisiaj zaczynają obowiązywać nowe kryteria przyznawania tego zasiłku. Plany zmiany zasad udzielania zasiłku zostały ogłoszone przez rząd dwa lata temu. Wówczas szacowano, iż tylko 60,000 rodzin zostanie dotkniętych zmianami. Nowe przepisy zmieniają próg wiekowy dla dzieci i okres rozpoczęcia płatności zasiłku. Zmiana według założeń rządu ma na celu 'zachęcenie' samotnych rodziców do podjęcia pracy. Ci, którzy całkowicie są zależni od dodatku, nie pozostaną jednak bez pomocy. Wydział Ochrony Socjalnej zaoferuje im wsparcie w różnych formach.
niedziela, 22 czerwiec 2014 09:15

Łatwiejszy dostęp do polskiej edukacji

Dzięki zmianom w Ustawie o systemie oświaty, które zostały wprowadzone w maju tego roku, dzieci Polaków wyjeżdżających poza granice kraju, będą bez przeszkód mogły kontynuować naukę w ramach polskiego systemu oświaty. Rodzice decydujący się na wyjazd za granicę wraz ze swoją pociechą mają kilka możliwości na podtrzymanie kontaktu dziecka z polską edukacją. W wielu zagranicznych ośrodkach polonijnych organizowane są zajęcia języka polskiego, np. w szkołach sobotnio-niedzielnych. Ośrodki te są jednym z najpopularniejszych sposobów na podtrzymanie kontaktu z językiem ojczystym przez dziecko przebywające za granicą. Jednakże w większości przypadków realizowany jest tam tylko i wyłącznie program uzupełniający, nie dający możliwości zdobycia…
Zgodnie z wytycznymi trzeciej unijnej dyrektywy dotyczącej wydawania uprawnień do prowadzenia pojazdów z dniem 19 stycznia 2013 roku wprowadzony zostanie szereg zmian dotyczących niektórych kierowców. Zmiany owe w żadnym przypadku nie będą obejmować posiadaczy pełnego prawa jazdy lub tymczasowych zezwoleń kategorii B (jedyną zmianą dla tej kategorii będzie wymiana z papierowego na plastikowe prawo jazdy dla posiadaczy pełnego prawa jazdy po 10 latach, kiedy aktualnie posiadane prawo jazdy straci już ważność, lub po 2 latach dla tymczasowego prawa jazdy, również po utracie jego daty ważności). W chwili obecnej prowadzona jest kampania informacyjna, której celem jest uświadomienie nowych zasad (wchodzących w…
niedziela, 01 lipiec 2012 00:00

Zasiłek dla bezrobotnych w Irlandii

Osoby, które pracowały w Irlandii i straciły pracę, mogą liczyć na pomoc państwa. W rzeczywistości jednak Jobseeker’s Benefit i Jobseeker’s Allowance to dwie różne formy pomocy. Warto wiedzieć, komu one przysługują. Osoby, które wyjeżdżają z Polski w celu poszukiwania pracy, a później pracują za granicą, często mają problem w związku z prawem do ewentualnego zasiłku. Dzięki zasadom koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego członkowie UE oraz państw stowarzyszonych mogą liczyć na uznanie zagranicznego stażu pracy, a także ubiegać się o zagraniczny zasiłek dla osób bezrobotnych, który może być transferowany do Polski.
wtorek, 19 kwiecień 2011 10:40

Dni ustawowo wolne od pracy w Irlandii

W Irlandii 9 dni w roku jest ustawowo wolnych od pracy. Dni ustawowo wolne od pracy w Irlandii (podobnie jak w innych krajach) mogą upamiętniać jakiś wyjątkowy dzień lub inne wydarzenie, na przykład Dzień Św. Patryka (17 marca) lub Pierwszy dzień Świąt (25 grudnia). W dni ustawowo wolne od pracy większość zakładów pracy i szkół jest zamknięta, chociaż inne firmy usługowe (np. zakłady transportu publicznego) są czynne lecz często w ograniczonym zakresie czasowym.
Dobry wieczór Państwu, Dziś będzie na temat zasiłków. Zasiłki są wydawane przez lokalne placówki HSE, Centra Zdrowia w imieniu ministerstwa do spraw polityki społecznej (Departament of Social and Family Affairs). Zasiłek wyjątkowy/nadzwyczajny Zasiłek ten jest jednorazową wypłatą pieniężną dla osób które znalazły się w nadzwyczajnych okolicznościach, których nie można było przewidzieć.
Każda osoba która ma racjonalną sprawę prawną może wnieść do sądu pozew. Postaram się dzisiaj opisać pozew o niewielkiej kwocie przedmiotu sporu. Maksymalna wartość przedmiotu sporu może wynieść 2,000 euro. Jest też sporo restrykcji oraz obostrzeń. Pozew może być złożony do Small Claims Court (czyli ekwiwalentu sądu rejonowego, lub sądu grodzkiego). Pozew powinien być ale nie musi poprzedzony polubowną próbą rozwiązania sporu. W większości są to sprawy z zakresu źle działających rzeczy np. sprzętu elektrycznego, także źle wykonanej usługi np. naprawa samochodu. Można także dochodzić spraw z zakresu uszkodzenia nieruchomości lub innych ruchomości.
środa, 21 październik 2009 16:04

Prawa i obowiazki mieszkańca

Prawa i obowiązki mieszkańców wynikają z Residential Tenancies Act 2004, jak również z treści umowy (pisemnej i ustnej) zawartej pomiędzy landlordem (lub agencją) a mieszkańcami. Do obowiązków mieszkańca należy: - płacenie czynszu i regulowanie rachunków za prąd, gaz i wywóz śmieci w terminie;- dbanie o mieszkanie i utrzymywanie go w porządku, nie doprowadzanie do poważnych zniszczeń;- przestrzeganie warunków umowy;- informowanie właściciela mieszkania o koniecznych naprawach;- informowanie właściciela o przedłużeniu / rozwiązaniu umowy najmu.
Strona 1 z 2