Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone gwiazdką(*) są wymagane.
Imię i nazwisko *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
czwartek, 21 styczeń 2010 00:00

Zapomogi w Irlandi (nadzwyczajne i natychmiastowe)

Napisała

Dobry wieczór Państwu,

Dziś będzie na temat zasiłków. Zasiłki są wydawane przez lokalne placówki HSE, Centra Zdrowia w imieniu ministerstwa do spraw polityki społecznej (Departament of Social and Family Affairs).

Zasiłek wyjątkowy/nadzwyczajny

Zasiłek ten jest jednorazową wypłatą pieniężną dla osób które znalazły się w nadzwyczajnych okolicznościach, których nie można było przewidzieć.

Może być to zasiłek na specjalne ubranie w którym znalazła się osoba po wypadku, pomoc w zobaczeniu rodziny w szpitalu lub więzieniu, a także koszty pogrzebów.

 

Zasiłek natychmiastowy

O natychmiastową zapomogę można się starać w sytuacjach których nie dało się przewidzieć, w szczególności w sytuacjach losowych: powodzi, pożaru czy innego kataklizmu. Może też to być zwolnienie z pracy z dnia na dzień bez wypłaty wynagrodzenia. W zależności od sytuacji indywidualnej osoby mogą uzyskać pieniądze natychmiast a następnie będą musiały je zwrócić (np. z polisy)

Aby starać się o owe zasiłki należy:

- żyć oraz mieć zamiar zamieszkiwania w Republice Irlandii
- przejść satysfakcjonując testy "dochodu" - w oryginale means test – co też można przetłumaczyć jako wywiad środowiskowy
- można równocześnie aplikować o inne zasiłki lub dodatki
- trzeba być zarejestrowanym w FAS – irlandzki urząd pracy

Najprawdopodobniej nie dostaniesz zapomogi jeśli pracujesz na pełny etat - minimum 30 godzin w ciągu tygodnia, uczysz się na pełnym wymiarze czasu zajęć, jesteś zaangażowany w konflikt z pracodawcą.

Możesz również otrzymać natychmiastową pomoc bez znaczenia czy zdasz satysfakcjonując "testy dochodu/wywiad środowiskowy mean teast", ale trzeba liczyć się z faktem że owe należności należy zwrócić w późniejszym terminie.

Aby aplikować o zapomogę musisz mieć swój PPS number (ekwiwalent PESEL w Polsce), dowody z których wynika że jesteś w trudnej sytuacji i potrzebujesz pomocy.

Aplikować można do najbliższego Centrum Zdrowia Local Health Center. Można odwołać się od deczji organu jeśli ona jest niekorzystna dla Ciebie.

Tu można zobaczyć gdzie jest najbliższy Health Center: http://findaddress.citizensinformation.ie/service_finder/

Pozdrawiam serdecznie

Robert Polański - www.prawo.ie

Kopiowanie, przetwarzanie treści bez zgody Autora jest zabronione i chronione przez prawo, naruszenie praw autorskich będzie z całą mocą prawa egzekwowane od naruszycieli.