Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone gwiazdką(*) są wymagane.
Imię i nazwisko *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
piątek, 06 listopad 2009 00:00

Pozwy o niewielkiej kwocie przedmiotu sporu w Irlandii.

Napisała

Każda osoba która ma racjonalną sprawę prawną może wnieść do sądu pozew. Postaram się dzisiaj opisać pozew o niewielkiej kwocie przedmiotu sporu. Maksymalna wartość przedmiotu sporu może wynieść 2,000 euro. Jest też sporo restrykcji oraz obostrzeń.

Pozew może być złożony do Small Claims Court (czyli ekwiwalentu sądu rejonowego, lub sądu grodzkiego). Pozew powinien być ale nie musi poprzedzony polubowną próbą rozwiązania sporu.

W większości są to sprawy z zakresu źle działających rzeczy np. sprzętu elektrycznego, także źle wykonanej usługi np. naprawa samochodu. Można także dochodzić spraw z zakresu uszkodzenia nieruchomości lub innych ruchomości.

Nie można dochodzić roszczeń w sprawach z zakresu sporu między właścicielami nieruchomości a wynajmującymi nieruchomości. Takie sprawy należy zgłaszać do Private Residential Tenacies Board (nie oddana kaucja, nie możliwość korzystania z nieruchomości etc). Jak już wspomniałem maksymalna wartość przedmiotu sporu nie może przekroczyć 2,000 euro.

Powód składa pozew na urzędowym formularzu, który dostępny jest on-line. Można takżę wypełnić go i wysłać do sądu za pomocą listu lub osobiście w siedzibie sądu. Pozwany ma kilka możliwość reakcji na dany pozew. Jeśli nic nie odpowie (np. zignoruje twój pozew) to oznacza że roszczenia twoje są zasadne.

Opłata sądowa wynosi jedyne 15.00 euro.

Przewodnik dotyczący pozwów o niewielką kwotę opublikowany przez sąd w języku polskim.

Pozdrawiam

Robert Polański - www.prawo.ie

Kopiowanie, przetwarzanie treści bez zgody Autora jest zabronione i chronione przez prawo, naruszenie praw autorskich będzie z całą mocą prawa egzekwowane od naruszycieli.