Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone gwiazdką(*) są wymagane.
Imię i nazwisko *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha

Wyróżnione ogłoszenia

środa, 21 październik 2009 16:04

Prawa i obowiazki mieszkańca

Napisała

Prawa i obowiązki mieszkańców wynikają z Residential Tenancies Act 2004, jak również z treści umowy (pisemnej i ustnej) zawartej pomiędzy landlordem (lub agencją) a mieszkańcami. Do obowiązków mieszkańca należy:

- płacenie czynszu i regulowanie rachunków za prąd, gaz i wywóz śmieci w terminie;
- dbanie o mieszkanie i utrzymywanie go w porządku, nie doprowadzanie do poważnych zniszczeń;
- przestrzeganie warunków umowy;
- informowanie właściciela mieszkania o koniecznych naprawach;
- informowanie właściciela o przedłużeniu / rozwiązaniu umowy najmu.

 

Wiele osób wynajmujących mieszkanie nie zdaje sobie sprawy z praw, jakie im przysługują. Po pierwsze, landlord musi ustalać terminy wizyt z mieszkańcami - terminy napraw lub spotkań związanych z mieszkaniem powinny być przeprowadzane w dogodnych dla nich dniach / godzinach. Mieszkańcy mogą odmówić landlordowi wejścia do mieszkania, jeśli wizyta np. ekipy remontowej nie została wcześniej zapowiedziana i termin jest nieodpowiedni. Ponadto, jeśli landlord chce sprzedać dom / mieszkanie, powinien o tym poinformować mieszkańców i razem z nimi konsultować daty i terminy tzw. viewing'ów. Jeśli tego nie robi, łamie prawo mieszkańców - w takiej sytuacji należy przekazać sprawę do Threshold.

Kolejna kwestia to przyjmowanie gości w mieszkaniu. Wynajmujący mogą zapraszać rodzinę / znajomych na krótkie wizyty bez zgody landlorda, ale w momencie gdy nowa osoba ma zamiar wprowadzić się do mieszkania, wymagana jest pisemna akceptacja właściciela mieszkania.

Istotne jest zaznajomienie się z przepisami dotyczącymi hałasu w miejscu zamieszkania. Mieszkańcy powinni mieć na uwadze sąsiadów i nie przeszkadzać innym swoim głośnym zachowaniem. Przyjęta cisza nocna trwa od północy do 8 rano, jednak godziny te mogą się różnić w zależności od okolicy lub rodzaju zabudowań.

Mieszkańcy mają prawo do mieszkania w lokum spełniającym tzw. minimalne standardy, przez co rozumiemy:

- brak grzyba i pleśni;
- brak robactwa;
- sprawna wentylacje, ogrzewanie i oświetlenie;
- bieżąca ciepła i zimna wode, sprawna kanalizacja;
- sprawne urządzenia w kuchni i łazience.

W momencie wygaśnięcia umowy i wyprowadzki z mieszkania wynajmujący ma prawo do odzyskania depozytu, pod warunkiem że nie zalegał z opłatami za czynsz, nie wyżądził poważnych zniszczeń i nie zerwał przedwcześnie umowy bez wcześniejszego spełnienia koniecznych procedur.

Pauina Mager - Threshold