Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone gwiazdką(*) są wymagane.
Imię i nazwisko *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
wtorek, 19 kwiecień 2011 10:40

Dni ustawowo wolne od pracy w Irlandii

Napisała

W Irlandii 9 dni w roku jest ustawowo wolnych od pracy. Dni ustawowo wolne od pracy w Irlandii (podobnie jak w innych krajach) mogą upamiętniać jakiś wyjątkowy dzień lub inne wydarzenie, na przykład Dzień Św. Patryka (17 marca) lub Pierwszy dzień Świąt (25 grudnia). W dni ustawowo wolne od pracy większość zakładów pracy i szkół jest zamknięta, chociaż inne firmy usługowe (np. zakłady transportu publicznego) są czynne lecz często w ograniczonym zakresie czasowym.

Lista dni ustawowo wolnych od pracy w Irlandii obejmuje następujące dni:

- Nowy Rok (1 stycznia)
- Dzień Św. Patryka (17 marca)
- Poniedziałek wielkanocny
- Pierwszy poniedziałek maja, czerwca i sierpnia
- Ostatni poniedziałek października
- Pierwszy Dzień Świąt Bożego Narodzenia (25 grudnia)
- Dzień Św. Szczepana (26 grudnia)
- Wielki Piątek nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Choć w tym dniu szkoły i przedsiębiorstwa są zamknięte, nie oznacza to, że ten dzień jest automatycznie wolny od pracy.

Sposób ustalania daty Poniedziałku Wielkanocnego?

Poniedziałek Wielkanocny jest jedynym dniem ustawowo wolnym od pracy w Irlandii (dotyczy to również innych krajów), który może w każdym roku przypadać w innym dniu. Data Świąt Wielkanocnych przesuwana jest co roku w ramach międzynarodowego cywilnego kalendarza. Ogólnie rzecz biorąc Wielkanoc powinna wypadać w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca przypadającej 21 marca lub po tej dacie. Oznacza to, że najwcześniej Niedziela Wielkanocna może przypaść na 22 marca a najpóźniej 25 kwietnia. Niedziela Wielkanocna przypada na następujące dni (dane do roku 2010): 8 kwietnia 2007, 23 marca 2008, 12 kwietnia 2009, 4 kwietnia 2010.

 

Zasady

Prawo do dni ustawowo wolnych od pracy określone jest w Ustawie o organizacji czasu pracy z 1997 roku. Większość pracowników ma prawo do pobierania wynagrodzenia za dni ustawowo wolne od pracy. Wyjątkiem są osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin, które nie przepracowały jeszcze min. 40 godzin w ciągu 5 tygodni przypadającym przed dniem ustawowo wolnym od pracy.

Pracownicy, którym przysługuje prawo do dni ustawowo wolnych od pracy, mogą wykorzystać te dni jako płatny urlop albo wybrać jedną z poniższych możliwości :

Płatny dzień urlopu w ciągu miesiąca od dnia ustawowo wolnego od pracy

Dodatkowy dzień rocznego urlopu

Dodatkowy dzień, za który pracownik otrzyma wynagrodzenie

Najbliższe święto kościelne po dniu ustawowo wolnym od pracy będzie dniem wolnym, za który pracownik otrzyma wynagrodzenie.

Na mocy Ustawy o organizacji czasu pracy pracownik może z przynajmniej 21-dniowym wyprzedzeniem zwrócić się do pracodawcy z pytaniem, która z wyżej wymienionych możliwości jest brana pod uwagę. Jeśli pracodawca nie odpowie na przynajmniej 14 dni przed dniem ustawowo wolnym od pracy, pracownik ma prawo wziąć dzień płatnego urlopu w dniu, w którym wypada dzień ustawowo wolny od pracy.

Osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin, którym przysługuje prawo do dni ustawowo wolnych od pracy, lecz nie muszą pracować tego dnia, powinny otrzymać dodatkowe wynagrodzenie w kwocie jednej piątej tygodniowego wynagrodzenia.

Osoby przebywające na urlopie macierzyńskim, wychowawczym lub adopcyjnym mają prawo do urlopu w dni ustawowo wolne od pracy. Te prawa zostały określone w Ustawach o ochronie macierzyństwa z lat 1994 i 2004, Ustawie o urlopie wychowawczym z 1998 roku,i Ustawie o urlopie adopcyjnym z 1995 roku.

 

Urlop zdrowotny w trakcie dni ustawowo wolnych od pracy

Osoby pracujące w pełnym wymiarze godzin oraz przebywające na urlopie zdrowotnym w dniu ustawowo wolnym od pracy mają prawo do odebrania dnia wolnego. Jedynym wyjątkiem sytuacja, w której pracownik nie pracował przez okres dłuższy niż 26 tygodni z powodu choroby lub wypadku oraz przez okres dłuższy niż 52 tygodnie z powodu wypadku przy pracy.

Osoby pracujące w niepełnym wymiarze godzin przebywające na zwolnieniu lekarskim podczas dnia ustawowo wolnego od pracy, mają prawo do odebrania dnia wolnego, pod warunkiem że w okresie 5 tygodni poprzedzających ten dzień pracowały po 40 godzin tygodniowo.

 

Dni ustawowo wolne od pracy przypadające w weekend

Jeśli dzień ustawowo wolny od pracy przypada w weekend, pracownicy nie nabywają automatycznie prawa do odebrania dnia wolnego następnego dnia. Taka sytuacja miała miejsce w 2005 roku, kiedy to pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia (25 grudnia) przypadł w niedzielę. (Nowy Rok 2006 także przypadł w niedzielę). To oznaczało, że wtorek 27 grudnia i poniedziałek 2 stycznia nie były dniami ustawowo wolnymi od pracy. W takiej sytuacji pracownik ma prawo do zwykłych alternatywnych rozwiązań związanych z zatrudnieniem i dniami ustawowo wolnymi od pracy, tj. przysługuje mu:

Płatny dzień urlopu w ciągu miesiąca od dnia ustawowo wolnego od pracy

Dodatkowy dzień rocznego urlopu

Dodatkowy dzień, za który pracownik otrzyma wynagrodzenie

Najbliższe święto kościelne po dniu ustawowo wolnym od pracy będzie dniem wolnym, za który pracownik otrzyma wynagrodzenie

Pracodawca może wymagać od pracownika pojawienia się w pracy w te dni.

Osoby którym odmówiono prawa do dni ustawowo wolnych od pracy, mogą złożyć skargę do rzecznika praw (Rights Commissioner) zgodnie z Ustawą o organizacji czasu pracy z 1997 roku. Formularz skargi zgodnie z Ustawą o organizacji czasu pracy z 1997 roku (pdf) można pobrać pod aresem.

 

Gdzie składać podanie

National Employment Rights Authority
Dept.: Information Services
Line 1:Government Buildings
Line 2: O'Brien Road
County: Carlow
Country: IRELAND

Opening Hours: Mon. to Fri. 9.30am to 5pm
Tel: (059) 917 8990
Locall: 1890 80 80 90
Homepage: http://www.employmentrights.ie
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

źróło: http://www.citizensinformation.ie