Zaloguj Zarejestruj

Zaloguj się

Użytkownik *
Hasło *
Zapamiętaj mnie

Załóż konto

Pola zaznaczone gwiazdką(*) są wymagane.
Imię i nazwisko *
Użytkownik *
Hasło *
Powtórz hasło *
Email *
Powtórz email *
Captcha *
Reload Captcha
poniedziałek, 06 listopad 2017 19:15

Biało-czerwony listopad w Galway

Napisane przez Tesla

OBCHODY POLSKIEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W GALWAY.

Z ogromną przyjemnością wraz z Polish Scouts Association Galway - 1 Polski Szczep z Galway "Na Szlaku" oraz Duszpasterstwem Polaków w Galway zapraszamy do wspólnego świętowania  Narodowego Święta Niepodległości. Wspólnie przygotowaliśmy kilka różnych wydarzeń, odbywających się w trakcie soboty i niedzieli (11 i 12 Listopada),  w kilku miejscach Galway, aby każdy mógł wybrać, coś dla siebie oraz  spędzić ten czas z rodziną i przyjaciółmi celebrując polską kulturę, tradycje i historię.

Wydarzenia te zostały wsparte przez Ambasadę RP w Dublin oraz Senat RP w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 roku.

Świętowanie rozpoczniemy w sobotę  od godziny 14.00 w Cornestore, Middle Street, gdzie harcerze przygotowali szereg atrakcji dla całych rodzin. Między innymi będzie można zrobić biało-czerwone kotyliony, wspólnie pośpiewać polskie piosenki czy odwiedzić harcerską kuchnię. Tutaj też o  godzinie 16.00 otworzymy wystawę poświęconą postaci Josepha Conrada Korzeniowskiego  i wpływom jego twórczości na kulturę współczesną, co można łatwo prześledzić w filmowych adaptacjach, takich jak Lord Jim czy Czas Apokalipsy a także piosenkach Boba Dylana czy serialach telewizyjnych. Ta atrakcyjna, komiksowa wystawa będzie do zobaczenia do 20 listopada w Cornstore oraz w Bibliotece Miejskiej.

Po obejrzeniu wystawy przejdziemy do Charlie Byrne's Bookshop, gdzie znane postaci oraz aktorzy z Galway będą czytać powieści Josepha Conrada Korzeniowskiego, w dwóch językach polskim i angielskim.  Wysłuchać będzie można interpretacji w wykonaniu  m.in.: Ojca Marka - polskiego  Dominikanina czy Jp McMahon'a - właściciela restauracji Aniar  a także innych znakomitych gości. Na tym zakończymy sobotnie świętowanie aby móc przygotować się do dnia kolejnego.

12 go listopada, w niedzielę o godzinie 17.00 kościele na Claddagh zaczniemy od uroczystej mszy w intencji Ojczyzny z udziałem zuchów i harcerzy z  Polish Scouts Association Galway - 1 Polski Szczep z Galway "Na Szlaku". Kolejnym punktem będzie projekcja filmu "Czas Apokalipsy" Francisa Forda Coppoli na podstawie opowiadanie Josepha Conrada Korzeniowskiego "Jądro Ciemności" w The Black Gate Cultural Centre, 14 Francis Street o godzinie 18.30.

Ostatnim wydarzeniem tego weekendu będzie sesja muzyczna w The Crane Bar ,2 Sea Rd o 21:30.  Życie Josepha Conrada było równie interesujące, jak jego książki. Wiele lat spędzonych na morzu w brytyjskiej marynarce handlowej okazało się bogatym źródłem inspiracji dla jego powieści. Ten ważny rozdział życia Conrada będzie świętowany muzyczną sesją pieśni morskich  w wykonaniu  polskich i irlandzkich artystów. The Crane Bar jest jedną ze świątyń tradycyjnej irlandzkiej muzyki i cieszymy się, że tym razem popłynie on pod biało-czerwoną banderą. Dla największych wilków morskich znajdą się pajdy chleba ze smalcem od restauracji Lunch Time a i za barem znakomite polskie trunki.

Wydarzeniem towarzyszącym obchodom Narodowego Święta Niepodległości jest wystawa poświęcona innemu naszemu znakomitemu rodakowi  - Wacławowi Dobrzyńskiemu, pierwszemu polskiemu konsulowi w Irlandii, który swą służbę pełnił przez ponad 25 lat oraz wyjątkowej relacji między naszymi krajami. Wystawę można zobaczyć w  City Hall , 10A College Rd, w godzinach otwarcia urzędu  do  30 listopada 2017.

Wydarzenia poświecone twórczości Josepha Conrada Korzeniowskiego zostały przygotowane we współpracy z Cúirt International Festival of Literature w ramach obchodów Roku Conrada w Polsce.  

 

więcej informacji: facebook.com/BardzoLadnieFoundation