Afrykańskie lato w Irlandii jeszcze w tym roku

Galway.pl 1 września 2023

Afrykańskie lato w Irlandii jeszcze w tym roku

Met Eireann i inni czołowi meteorolodzy zapowiadają, że w przyszłym tygodniu nad Irlandię i północną Europę ma nadejść gorący prąd powietrza z północnej Afryki.

Ta ciepła masa powietrza może przynieść rekordowe temperatury w tym miesiącu, ale nie uwzględnia potencjalnego zachmurzenia i siły wiatru, które mogą obniżyć rzeczywiste odczuwalne temperatury na ziemi.

Według @TheSnowDreamer, gdyby ten gorący prąd powietrza nadszedł latem, przyniósłby ze sobą temperatury do ponad 30 stopni.

Jak pisze na Twitterze:

Prąd gorącego powietrza z północnej Afryki w przyszłym tygodniu podniesie temperatury i przyniesie dużo słońca, nie tylko na południowym wschodzie. To może przyczynić się do rekordowych jak na wrzesień temperatur. Jednak należy pamiętać, że potencjał masy powietrza nie zawsze przekłada się na bardzo wysokie temperatury na powierzchni, które odczuwamy.

Te istotne zmienne to kierunek wiatru i zachmurzenie. Wydaje mi się, że gdyby ten wzorzec wystąpił w środku lata, prawdopodobne mielibyśmy ponad 30 stopni. Nadal jednak istnieje szansa takie upały, zwłaszcza na południowym wschodzie… szczyt wysokich temperatur nastąpi w środku przyszłego tygodnia, ale potem też będzie ciepło.

Brytyjski Urząd Meteorologiczny (UK Met Office) również prognozuje, że temperatury w niektórych częściach Anglii wzrosną do wysokich 20 stopni w przyszłym tygodniu.

Zobacz też