Amazon w obliczu strajków w 20 krajach w Black Friday

Galway.pl 23 listopada 2021

Amazon w obliczu strajków w 20 krajach w Black Friday

Koalicja Make Amazon Pay, na dzień największych wyprzedaży w roku, zaplanowała globalny progam strajków i protestów w przynajmniej 20 krajach, w tym w Irlandii.

Amazon jest jedną z najpotężniejszych korporacji na świecie, na czele której stoi najbogatszy, do niedawna, człowiek świata, prezes Jeff Bezos.

Black Friday to jedno z największych wydarzeń sprzedażowych w Amazonie w roku ale dla pracowników magazynów i kierowców giganta, to czas wzmożonej pracy, większych norm do wypracowania, dłuższych dni pracy i większego ryzyka wypadków.

Koalicja Make Amazon Pay złożona z ponad 70 związków zawodowych, organizacji obywatelskich, ekologów i organów nadzoru podatkowego zaplanowała na Black Friday, 26 listopada, szereg protestów żądając od Amazona lepszych warunków pracy i płacy oraz większego zaangażowania w ochronę środowiska.

W Black Friday, 26 listopada 2021 r., pracownicy i aktywiści na całym świecie, od rafinerii ropy naftowej, poprzez fabryki i magazyny, po centra danych i biura, jednoczą się w strajkach, protestach i akcjach z żądaniem, by Amazon zapłacił: Make Amazon Pay.

Akcja Make Amazon Pay odbędzie się w Irlandii, Kanadzie, Argentynie, Meksyku, Brazylii, RPA, Wielkiej Brytanii, Polsce, Niemczech, Słowacji, Austrii, Luksemburgu, Hiszpanii, Turcji, Australii, Nowej Zelandii, Bangladeszu, Indiach i Kambodży.

Pandemia ujawniła, że Amazon stawia zyski ponad pracownikami, społeczeństwem i naszą planetą – napisał Make Amazon Pay na liście postulatów udostępnionych na swojej stronie internetowej.

Amazon bierze za dużo, a oddaje za mało. Niech Amazon zapłaci (It is time to Make Amazon Pay).

Podczas pandemii Covid-19, Amazon stał się korporacją o wartości bilionów dolarów, a Bezos został pierwszą osobą w historii, która zgromadziła majątek osobisty o wartości 200 miliardów dolarów – czytamy na stronie Make Amazon Pay.

Tymczasem pracownicy magazynów Amazona ryzykowali życie jako kluczowi pracownicy i otrzymali tylko znikome podwyżki.

Wraz z rozwojem korporacyjnego imperium Amazona rośnie również jego ślad węglowy, który przekracza dwie trzecie wszystkich krajów na świecie. Rozwijające się biznesy Amazona w zakresie dostaw i komputerów w chmurze przyspieszają globalne załamanie klimatu.

Make Amazon Pay oskarża Amazon o przedkładanie zysków ponad dobro pracowników, społeczeństwa i naszą planetę. Koalicja twierdzi, że Amazon zapłacił w 2019 roku tylko 1.2% podatku federalnego w Stanach Zjednoczonych, gdzie znajduje się siedziba giganta, co i tak stanowi wzrost w porównaniu z 0% z dwóch poprzednich lat.

Pracownicy i aktywiści za pomocą takich akcji jak Make Amazon Pay chcą zwrócić uwagę świata na działania Amazona i wpłynąć na swojego pracodawcę by ten:

  • godziwie płacił pracownikom,
  • płacił podatki oraz
  • płacił za wpływ jaki wywiera działalność firmy na planetę.

Postulaty Make Amazon Pay, także w języku polskim, dostępne są na stronie koalicji.

Zobacz też