Ile kosztują testy antygenowe w Irlandii i dlaczego tak dużo

Galway.pl 15 listopada 2021

Ile kosztują testy antygenowe w Irlandii i dlaczego tak dużo

Nieustannie rośnie liczba potwierdzonych przypadków zakażenia Covid-19. Rząd Irlandii planuje wykorzystanie regularnych testów antygenowych w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się wirusa.

Nphet zaleca osobom, które często wychodzą, przebywają w zatłoczonych miejscach takich jak puby, kluby nocne lub korzystają z komunikacji miejskiej, robienie przynajmniej dwóch testów w tygodniu za pomocą zestawów antygenowych dostępnych w aptekach.

Niestety testy antygenowe w Irlandii są stosunkowo drogie, co może skutecznie zniechęcić ludzi przed ich stosowaniem. Test antygenowy kosztuje w Irlandii około 7 euro. Można także kupić zestaw pięciu za ok. 30 euro.

Jak donosi Irish Times, rząd może rozważać dofinansowanie do testów aby obniżyć ich cenę.

Ile kosztują testy antygenowe w innych krajach?

W Wielkiej Brytanii testy dostępne są za darmo w każdej aptece. Każdemu przysługują dwa pudełka testów po 7 zestawów do samodzielnego wykonania badania.

Każdy kto uczęszcza do szkoły w Grecji, otrzymuje bezpłatne zestawy antygenowe. Bezpłatne testy antygenowe dostępne są także w Hiszpanii w niektórych centrach zdrowia. Każdy, kto podejrzewa, że ma Covid-19 w Finlandii otrzymuje bezpłatny zestaw antygenowy.

W Portugalii test antygenowy można kupić w niemal każdym markecie za ok. 2 euro. W Austrii od tego lata każde gospodarstwo domowe otrzymuje pięć testów antygenowych miesięcznie. Testy w Austrii są obecnie płatne ale refundowane.

Niemieckie markety sprzedają testy antygenowe za symboliczne 1 euro. W tej samej cenie, osoby, które miały kontakt z chorymi kupią test w Belgii.

We Francji jeden test antygenowy kosztuje ponad 5 euro, w Stanach Zjednoczonych 10-15 dolarów.

Jak potwierdza HSE, w Irlandii każdego dnia rozsyłanych jest ok. 2-3 tysięcy bezpłatnych testów antygenowych.

Ceny testów antygenowych w Irlandii ustalają indywidualni sprzedawcy. W innych krajach górna granica ceny testów antygenowych zablokowana jest przez rządy, dzięki czemu ceny zestawów są tak przystępne.

Kategorie : Newsy z Irlandii

Zobacz też