Jak robić zakupy żeby nie przynieść do domu koronawirusa

Galway.pl 3 kwietnia 2020

Jak robić zakupy żeby nie przynieść do domu koronawirusa

W chwili obecnej nie ma dowodów na to, że Covid-19 może być przenoszony przez żywność lub opakowania, co nie oznacza, że nie powinniśmy przestrzegać pewnych zasad, które zminimalizują ryzyko zarażenia się podczas robienia zakupów.

Pamiętajmy o częstym myciu rąk w domu i dezynfekowaniu dłoni płynem do dezynfekcji gdy nie mamy pod ręką ciepłej wody i mydła. Surowe mięso nigdy nie powinno mieć styczności z produktami spożywanymi bez obróbki termicznej, a jedzenie przyniesione ze sklepu należy jak najszybciej przełożyć do lodówki lub zamrażarki jeśli wymaga przechowywania w niskich temperaturach.

Jak robić zakupy, żeby uniknąć zarażenia Covid-19?

  • Jeśli masz objawy choroby – nie wychodź na zakupy. Zamów jedzenie przez internet lub poproś kogoś bliskiego o zakup niezbędnych produktów.
  • Umyj ręce przed wyjściem z domu, unikaj dotykania twarzy gdy jesteś poza domem i zachowaj dystans zarówno w sklepie jak i na chodniku.
  • Po powrocie z zakupów natychmiast umyj ręce. Czynność powtórz po wypakowaniu zakupów.
  • Nie ma potrzeby odkażania opakowań. Mimo że istnieją przesłanki by sądzić, że wirus utrzymuje się na powierzchniach to ryzyko znalezienia się wirusa na opakowaniu i zarażenia nim jest znikome.
  • Jeśli używasz jednorazowych rękawiczek pamiętaj, ze dają one fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Muszą być bardzo często zmieniane aby były skuteczne.

Czy przed przyniesieniem zakupów do domu trzeba je zostawiać na zewnątrz na kilka godzin?

Nie. Kupione jedzenie powinno jak najszybciej trafić do lodówki lub zamrażarki jeśli wymaga przechowywania w niskich temperaturach.

Czy ręce trzeba myć gorącą wodą?

Najważniejsze, żeby myć ręce często i przy użyciu mydła. Proces powinien trwać przynajmniej 20 sekund.

Czy muszę odkażać moją torbę na zakupy?

Nie ma takiej konieczności.

Jak długo koronawirus jest w stanie przetrwać w niskich temperaturach?

Wirus jest w stanie przetrwać w zamrażarce nawet kilka lat, jednak jedzenie pod odmrożeniu poddajemy obróbce termicznej co skutecznie niszczy wirusa. Po wyjęciu jedzenia z opakowania zawsze należy umyć dokładnie ręce.

Czy trzeba myć owoce?

Zawsze warto umyć owoce przed jedzeniem ale nawet jeśli ktoś w markecie ma na rękach koronawirusa to raczej nie pozostawi go na owocach. Do mycia owoców wystarczy ciepła woda.

Czy mogę przynieść koronawirusa do domu na ubraniach?

Mijając ludzi w odległości 3 – 5 metrów nie mamy możliwości złapać koronawirusa, chyba że ktoś na nas naumyślnie kaszlnie lub nakicha. W takim przypadku należy wyprać ubranie od razu po powrocie do domu.

Na więcej pytań z zakresu obchodzenia się z żywnością w czasie pandemii odpowiada dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w wywiadzie dla natemat.pl

O tym jak zminimalizować ryzyko zarażenia się Covid-19 na zakupach przeczytacie także na stronie safefood.eu.

Masz coś do sprzedania? Szukasz mieszkania lub współlokatora?

Dodaj bezpłatne ogłoszenie w 3 minuty i dotrzyj do tysięcy Polaków w Irlandii.

Kategorie : Poradnik

Zobacz też