Komisja Europejska ograniczy ważność certyfikatów Covid-19

Galway.pl 21 grudnia 2021

Komisja Europejska ograniczy ważność certyfikatów Covid-19

Komisja Europejska rozważa ograniczenie ważności unijnych certyfikatów “covidowych” do dziewięciu miesięcy.

Od początku lutego 2022 roku ma wejść w życie ustawa stwierdzającą, że unijne certyfikaty Covid-19 wydawane na potrzeby odbycia podróży wewnątrz UE, będą akceptowane przez maksymalnie 9 miesięcy (dokładnie 270 dni).

Rozważany środek zapobiegawczy, przed wejściem w życie, musi zostać zatwierdzony przez państwa członkowskie. Kilka z nich już wprowadziło lub wkrótce wdroży nowe zalecenia. Według nich osoby, które otrzymały dwie dawki szczepionki nie będą uznawane za w pełni zaszczepione, chyba że otrzymają dawkę przypominającą.

Takie zasady od 15 stycznia wprowadza Francja – jeśli od ostatniego szczepienia minie więcej niż siedem miesięcy – certyfikat straci ważność.

Portugalia, Irlandia, Cypr, Łotwa, Włochy, Grecja i Austria wprowadziły dodatkowe środki zapobiegania zakażeniom, które nawet na osoby zaszczepione dwiema dawkami, nakładają obowiązek poddania się testom przed wjazdem lub kwarantannie po przyjeździe do kraju.

Komisja Europejska chce ujednolicić zasady w całej Unii ustalając ważność certyfikatów na 9 miesięcy.

Unijny Certyfikat Covid-19 nie tylko umożliwia nam podróżowanie wewnątrz Unii. Dzięki niemu w wielu krajach można wchodzić do restauracji czy do kina oraz na zorganizowane imprezy.

Tagi :

Zobacz też