Nielimitowany urlop – nowa idea i oferty pracy

Galway.pl 2 grudnia 2019

Nielimitowany urlop – nowa idea i oferty pracy

Idea nielimitowanych dni wolnych od pracy może się wydawać nowatorska. Za oceanem jednak coraz więcej przedsiębiorstw zaczyna ją stosować. Z takiego rozwiązania korzystają znane wszystkim marki: General Electrics, Netflixa czy Linked In.

W Polsce nieograniczony urlop zastosowała firma VAN. Warunki uzyskania dodatkowych dni wolnych są dwa: musi się zgodzić reszta zespołu oraz zespół musi być rentowny.

4 tygodnie (20 dni) – tyle urlopu przysługuje większości pracownikom w Irlandii. Co by się stało gdyby umożliwić pracownikom korzystanie z nieograniczonej liczby urlopu wypoczynkowego?

W Australii i Nowej Zelandii coraz więcej firm decyduje się na oferowanie swoim pracownikom nielimitowanej liczby dni przeznaczonych na urlop wypoczynkowy.

Jak to działa i dlaczego firmom się to opłaca?

Po 12 miesiącach od wdrożenia nielimitowanego urlopu, australijska firma konsultingowa zaobserwowała, że pracownicy średnio wykorzystują 24 dni urlopu w ciągu roku. Po dwóch latach od działania programu liczba ta wzrosła do 27 dni ale nie zaobserwowano żadnych nadużyć ze strony pracowników, bo wszystkie dodatkowe dni wolne muszą zostać zgłoszone przez pracowników i zatwierdzone przez HR.

27 dni urlopu w zupełności mi wystarcza. Wolne biorę wokół Świąt Bożego Narodzenia, w połowie roku na trzytygodniowe wakacje z rodziną i sporadycznie jakiś piątek żeby przedłużyć weekend – mówi pracownik Amantha Imber z Inventium, gdzie od lat pracownikom przysługuje nielimitowany urlop.

Kto jeszcze stosuje nielimitowany urlop?

Podobne zasady nieograniczonego urlopu stosują takie firmy jak eHarmony, Hawker Britton i Student Flights.

Według australijskich firm badających zjawisko, istnieje wyraźny związek między wydłużonym urlopem, a wzrostem produktywności pracowników.

Dzieje się tak bo pracownicy, którzy oczekują na urlop są w stanie wkładać więcej energii w codzienne projekty – mówi Anthony Mitchell z Bendelta.

Część firm, np. HSBC Australia, zamiast nieograniczonego urlopu, umożliwia pracownikom kupienie dodatkowych dziesięciu dni urlopu w roku, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Ross Reekie, założyciel firmy Rise, postanowił dać swoim pracownikom nielimitowany urlop by mogli realizować swoje marzenia, rozwijać pasje i robić rzeczy, które kochają.

Gdy ogłosiliśmy nową politykę urlopową pracownicy myśleli, że się przesłyszeli – mówi Ross.

Prawda jest taka, że dzięki technologii, dostępowi do maila przez telefon – większość z nas pracuje nawet po wyjściu z biura. Polityka nieograniczonego urlopu zwiększa zaangażowanie pracowników, buduje zaufanie, zmniejsza rotację i pozwala przyciągnąć wysokiej klasy specjalistów – dodaje.

Coraz więcej firm na całym świecie zabiega o specjalistów. Aby uniknąć wypalenia zawodowego wśród pracowników coraz więcej pracodawców sięga po nowatorskie rozwiązania, w tym nielimitowany urlop.

Badania potwierdzają, że wypoczęty pracownik jest bardziej produktywny, kreatywny, lepiej zajmuje się klientami. W przeważającej większości przypadków nie obserwuje się nadużyć.

Oferty pracy z nielimitowanym urlopem

Rocketwerkz – producent gier video z Nowej Zelandii ma swoim pracownikom do zaoferowania między innymi nieograniczony urlop i chorobowe. Taka strategia firmy pozwoliła na pozyskanie wykwalifikowanych specjalistów z różnych zakątków świata.

Jeśli interesuje Cię przeprowadzka do Nowej Zelandii to Rocketwerkz oferuje atrakcyjny pakiet relokacyjny i pracę w dynamicznym zespole.

Aktualne oferty pracy w Rocketwerkz:

 • People and Talent Manager
 • Producer (Intermediate or Senior)
 • Technical Artist (Senior)
 • Game Designer (Senior)
 • Unreal Programmer (Intermediate or Senior)
 • DevOps Engineer (Intermediate or Senior)
 • Environment Level Designer
 • Concept Artist
 • 3D Artist (Characters)
 • 3D Artist (Hard Surface)
 • 3D Artist (Organics)
 • Animator (Intermediate or Senior)

Aplikować można przez stronę rocketwerkz.com

Masz coś do sprzedania? Szukasz mieszkania lub współlokatora?

Dodaj bezpłatne ogłoszenie w 3 minuty i dotrzyj do tysięcy Polaków w Irlandii.

Tagi :

Zobacz też