Popularne testy antygenowe wycofane ze sprzedaży w Irlandii

Galway.pl 6 stycznia 2022

Popularne testy antygenowe wycofane ze sprzedaży w Irlandii

Powszechnie używane w Irlandii testy antygenowe Genrui, zostały wycofane ze sprzedaży po szeregu zgłoszeń ze strony użytkowników, że podają przekłamane wyniki.

Według Urzędu Regulacji Produktów Zdrowotnych (Health Products Regulatory Authority) producent wycofał testy w celu przeprowadzenia badań nad ich wiarygodnością.

Testy Genrui są powszechnie dostępne w sklepach oraz aptekach i są często kupowane ze względu na konkurencyjną, w porównaniu do innych testów, cenę.

HPRA otrzymała w ostatnich dniach ponad 550 zgłoszeń od irlandzkich konsumentów, z których wynika, że testy Genrui pokazują fałszywie pozytywne wyniki.

Powszechnie wiadomo, że szybkie testy antygenowe, podobnie jak inne testy diagnostyczne, czasem dają nieprawidłowe pozytywne, a także negatywne wyniki, jednak zdarza się to sporadycznie. Ze względu na rosnącą w ostatnich dniach liczbę zgłoszeń jakie napłynęły do urzędu w sprawie zestawów Genrui, HPRA postanowił zapobiegawczo wycofać produkt ze sprzedaży do czasu aż producent – Genrui Biotech z Chin, przeprowadzi odpowiednie badania nad ich wiarygodnością.

HPRA tymczasowo odradza także zakup testów Genrui przez internet do czasu wyjaśnienia sprawy.

Osoby, które uzyskały pozytywny wynik po zastosowaniu dowolnego szybkiego autotestu antygenowego, w tym testu Genrui, powinny postępować zgodnie z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi zdrowia publicznego dostępnymi na stronie internetowej HSE.

Osoby, które doświadczyły wyników fałszywie dodatnich lub fałszywie ujemnych, mogą zgłosić zdarzenie za pośrednictwem strony internetowej HPRA – www.hpra.ie.

Kategorie : Newsy z Irlandii
Tagi :

Zobacz też