Przymusowe szczepienia, lockdown i obostrzenia – Europa walczy z wirusem

Galway.pl 22 listopada 2021

Przymusowe szczepienia, lockdown i obostrzenia – Europa walczy z wirusem

W całej Europie rośnie liczba potwierdzonych przypadków Covid-19. O ile w Irlandii rozmowy rządu oscylują wokół nowych ograniczeń, o tyle inne kraje Unii Europejskiej już podjęły odważne kroki w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Niektóre z tych decyzji wywołały niezadowolenie części społeczeństwa i zainicjowały liczne protesty.

Od poniedziałku 22 listopada obowiązuje pełny lockdown w Austrii. Przez ulice Wiednia przeszło w sobotę 30,000 protestujących. W kraju zaledwie 64% osób jest w pełni zaszczepionych, a maski nie obowiązywały przez wiele miesięcy. Kanclerz Austrii Alexander Schallenberg zapowiedział, że od lutego przyszłego roku szczepienia przeciw Covid-19 będą w Austrii obowiązkowe. Nowe ograniczenia oznaczają zamknięcie sklepów przynajmniej do 12 grudnia oraz pracę z domu jeśli to możliwe. Szkoły pozostają otwarte jednak rodzice mogą, jeśli chcą, zdecydować się na pozostawienie dzieci w domach.

W piątek w Rotterdamie (Holandia) protesty “antycovidowe” wymknęły się spod kontroli. Podczas zamieszek policja postrzeliła dwie osoby. Protestujący rzucali kamieniami w przedstawicieli władzy oraz podpalali radiowozy. W sobotę miasto postawiono w stan wyjątkowy, zamknięto dworzec główny. Wszystko po nałożeniu ograniczeń polegających na zamknięciu kawiarni, restauracji i barów po godzinie 19:00 i wezwanie do pracy zdalnej jeśli to możliwe. Po ogłoszeniu restrykcji w Holandii zamieszki miały także miejsce w Hadze.

W Niemczech, minister zdrowia Jens Spahn mówił o „krajowej sytuacji kryzysowej”. W czwartek przegłosowano w Niemczech zaostrzenie restrykcji wobec osób niezaszczepionych. Nowe ograniczenia umożliwiają wstęp do szeregu miejsc publicznych tylko osobom zaszczepionym i ozdrowieńcom. Niektóre regiony Niemiec wprowadziły dodatkowe restrykcje. W Bawarii odwołano jarmarki bożonarodzeniowe i ograniczono spotkania w domach prywatnych do osób z maksymalnie dwóch gospodarstw domowych. Przepisy mają obowiązywać do połowy grudnia.

Trzy tygodnie potrwa lockdown dla niezaszczepionych na Słowacji. Centra handlowe, restauracje, sklepy “non essential” i imprezy sportowe będą wpuszczały tylko osoby zaszczepione.

W Czechach padł nowy rekord zachorowań. Osobom niezaszczepionym zabroniono wstępu do miejsc przestrzeni publicznej takich jak bary, hotele, restauracje, centra handlowe, a nawet usługi typu fryzjerzy.

W Włoszech władze skupiają się na podaniu trzeciej dawki szczepionki jak największej części populacji. Od początku tygodnia kampanię rozszerzono na wszystkie osoby powyżej 40 roku życia.

Kategorie : Newsy ze świata

Zobacz też