10 dni płatnego zasiłku chorobowego w Irlandii

Galway.pl 9 czerwca 2021

10 dni płatnego zasiłku chorobowego w Irlandii

Wszystkie osoby zatrudnione w Irlandii będą miały wreszcie prawo do 10 dni płatnego zasiłku chorobowego w roku. Irlandzki Rząd poinformował o planach wdrożenia zasiłku 9 czerwca 2021 roku.

Nowy zasiłek będzie wprowadzany stopniowo przez okres 4 lat. W 2022 roku pracownikom będą przysługiwały 3 dni płatnego zwolnienia w roku, 5 dni w 2023r, 7 dni w 2024r i do 10 dni w 2025r.

Zgodnie z dzisiejszymi ustaleniami rządu, pracodawcy w 2025 roku będą zobowiązani do pokrycia rocznie 10 dni zasiłku chorobowego. Świadczenie będzie wprowadzane etapami aby dać pracodawcom czas na przygotowane się do zmian.

Ustawowy zasiłek chorobowy będzie należał się pracownikom, którzy przepracowali u obecnego pracodawcy przynajmniej 6 miesięcy i przedstawią zaświadczenie lekarskie zwalniające z pracy.

Irlandia jest jednym z niewielu europejskich krajów rozwiniętych gdzie nie ma ustawowego, płatnego zasiłku chorobowego. Szacuje się, że ok. połowa pracodawców zapewnia pracownikom płatne zwolnienia lekarskie ale musimy się upewnić, że każdy pracownik ma do niego dostęp – powiedział Tánaiste Leo Varadkar.

Pracodawca pokryje jednak tylko 70% wynagrodzenia pracownika na zwolnieniu lekarskim, maksymalnie do €110 dziennie. Limit został nałożony w celu ochrony pracodawców, którzy pod nieobecność pracownika będą musieli ponieść koszty jego zastępstwa.

Masz coś do sprzedania? Szukasz mieszkania lub współlokatora?

Dodaj bezpłatne ogłoszenie w 3 minuty i dotrzyj do tysięcy Polaków w Irlandii.

Więcej newsów

Od jutra – szczepionka dostępna dla 16 i 17 latków

Od wtorku 27 lipca 2021 roku młodzież w wieku 16 i 17 lat będzie mogła zarejestrować się w narodowym systemie szczepień w Irlandii. Nie dalej jak tydzień temu rozpoczęła się rejestracja osiemnastolatków.

1700€ za noc w domu na Shop Street

Czy wiedzieliście, że właściciele lokali przy Shop Street wynajmują swoje nieruchomości nawet za 1700€ za noc? Kogo stać na taką ekstrawagancję?

Nadchodzi upalny weekend w Irlandii

Wszystko wskazuje na to, że czeka nas upalny weekend. Wyjątkowo wysokie temperatury odnotowano w ostatnim okresie w różnych zakątkach Europy.

Ryanair szuka 2000 pilotów

Ryanair szykuje się do powrotu do gry i planuje zatrudnić około 2000 pilotów.

Utrudnienia na drodze w pobliżu Monivea

Galway County Council rozpoczął dziś prace remontowe obejmujące zmianę nawierzchni na drodze L7148 przy Cuddoo East.

NPHET ostrzega – Irlandia u progu czwartej fali Covid-19

Zespół NPHET zapowiedział, że Irlandia znajduje się obecnie na początku kolejnej, czwartej już fali Covid-19. Komentarz pojawił się po tym jak wczoraj ogłoszono 448 nowych przypadków zachorowań a całkowita liczba zgonów spowodowanych następstwami zarażenia koronawirlsem w Irlandii sięgnęła 5000.

Kategorie : Newsy z Irlandii

Zobacz też