Czy maseczki obniżają poziom tlenu? – lekarz z Dublina obala mit

Galway.pl 28 lipca 2020

Czy maseczki obniżają poziom tlenu? – lekarz z Dublina obala mit

Film obalający mit, że noszenie maseczek zmniejsza poziom tlenu we krwi podbija internet.

Lekarz z Dublina nagrał i opublikował na Twitterze film, na którym udowadnia, że noszenie maseczek nie powoduje obniżenia poziomu tlenu u osób, które je noszą.

Na filmie widzimy Dr Maitiú Ó Tuathail – dyrektora medycznego Heroes-Aid, który ma na sobie sześć jednorazowych maseczek i jest jednocześnie podłączony do urządzenia monitorującego poziom tlenu w jego krwi.

Okazuje się, że założenie nawet sześciu maseczek nie powoduje zmian w poziomie tlenu we krwi.

Materiał filmowy został podchwycony przez media na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych, po Australię, w tym The New York Post, Euro News i NowThis Politics.

Film udostępniony w różnych mediach społecznościowych obejrzano ponad 20 milionów razy, a oryginalne nagranie na Twitterze wyświetlone było 649 tysięcy razy.

Dr Maitiú Ó Tuathail powiedział, że nagrał film żeby obalić niebezpieczny mit i jest zachwycony reakcją z jaką się spotkało nagranie.

Okrycia twarzy są podstawową bronią w walce z Covid-19 i teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy pogodzić się z koniecznością noszenia maseczek – dodał.

Noszenie maseczek nikomu nie sprawia przyjemności. Stąd systematycznie pojawiają się doniesienia, że skutkuje niedotlenieniem. Są to oczywiście fake newsy.

Noszenie maseczek ochronnych nie przyczynia się do niedotlenienia. By tak się stało, maska musiałaby być trwale przyklejona do twarzy – wyjaśnia prof. Emilio Herrera, lekarz i specjalista fizjologii patologicznej, ekspert w dziedzinie hipoksji na Uniwersytecie Chile w Santiago.

Maseczki nie powinny być jednak noszone zbyt długo. Nie ze względu na niedotlenienie, a dlatego, że tracą swoją skuteczność. Ponadto maseczki łatwo nasiąkają wilgocią dlatego po kilkunastu minutach trzeba je zmieniać, żeby uniknąć wdychania bakterii.

Źródła: AFP, galwaydaily

Masz coś do sprzedania? Szukasz mieszkania lub współlokatora?

Dodaj bezpłatne ogłoszenie w 3 minuty i dotrzyj do tysięcy Polaków w Irlandii.

Więcej newsów

W tym roku parada okazji Dnia Świętego Patryka inna niż dotychczas

W tym roku, z powodu pandemii Covid-19, parada z okazji Dnia Świętego Patryka odbędzie się w zupełnie innej formie niż dotychczas. Oficjalną paradę zastąpi w marcu 2021 roku impreza wirtualna.

Tylko 2% populacji Irlandii zaszczepiona przeciw Covid-19

Według najnowszych danych, tylko 94000 osób w Irlandii otrzymało szczepionkę przeciw Covid-19.

Ryanair najgorszy w wypłacaniu zwrotów za anulowane loty

Ryanair wraz z Virgin Atlantic otrzymały najniższe noty w ankiecie dotyczącej wypłat zwrotów za anulowane loty, przeprowadzonej przez organ ochrony konsumentów Which?. Obie linie zostały daleko w tyle za swoimi konkurentami: Jet 2, Tui, British Airways i easyJet.

Cow and Gate i Aptamil Muesli wycofane ze sprzedaży

Nutricia – producent sprzedawanych w irlandzkich sklepach przekąsek dla dzieci Cow and Gate i Aptamil Muesli, wycofuje część swoich produktów ze sprzedaży.

Irlandzkie szpitale przepełnione, pielęgniarki wzywają rząd do interwencji

Irlandzka Organizacja Pielęgniarek i Położnych (INMO) wezwała rząd do pilnej interwencji, w tym do włączenia prywatnych szpitali od użytku publicznego aby odciążyć państwowe placówki zdrowia.

Wjazd do Irlandii tylko z negatywnym wynikiem testu na Covid-19

Irlandzki Rząd ogłosił dziś zaostrzone zasady wjazdu do Irlandii w czasie pandemii Covid-19.

Tagi :

Zobacz też