Czy maseczki obniżają poziom tlenu? – lekarz z Dublina obala mit

Galway.pl 28 lipca 2020

Czy maseczki obniżają poziom tlenu? – lekarz z Dublina obala mit

Film obalający mit, że noszenie maseczek zmniejsza poziom tlenu we krwi podbija internet.

Lekarz z Dublina nagrał i opublikował na Twitterze film, na którym udowadnia, że noszenie maseczek nie powoduje obniżenia poziomu tlenu u osób, które je noszą.

Na filmie widzimy Dr Maitiú Ó Tuathail – dyrektora medycznego Heroes-Aid, który ma na sobie sześć jednorazowych maseczek i jest jednocześnie podłączony do urządzenia monitorującego poziom tlenu w jego krwi.

Okazuje się, że założenie nawet sześciu maseczek nie powoduje zmian w poziomie tlenu we krwi.

Materiał filmowy został podchwycony przez media na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych, po Australię, w tym The New York Post, Euro News i NowThis Politics.

Film udostępniony w różnych mediach społecznościowych obejrzano ponad 20 milionów razy, a oryginalne nagranie na Twitterze wyświetlone było 649 tysięcy razy.

Dr Maitiú Ó Tuathail powiedział, że nagrał film żeby obalić niebezpieczny mit i jest zachwycony reakcją z jaką się spotkało nagranie.

Okrycia twarzy są podstawową bronią w walce z Covid-19 i teraz bardziej niż kiedykolwiek musimy pogodzić się z koniecznością noszenia maseczek – dodał.

Noszenie maseczek nikomu nie sprawia przyjemności. Stąd systematycznie pojawiają się doniesienia, że skutkuje niedotlenieniem. Są to oczywiście fake newsy.

Noszenie maseczek ochronnych nie przyczynia się do niedotlenienia. By tak się stało, maska musiałaby być trwale przyklejona do twarzy – wyjaśnia prof. Emilio Herrera, lekarz i specjalista fizjologii patologicznej, ekspert w dziedzinie hipoksji na Uniwersytecie Chile w Santiago.

Maseczki nie powinny być jednak noszone zbyt długo. Nie ze względu na niedotlenienie, a dlatego, że tracą swoją skuteczność. Ponadto maseczki łatwo nasiąkają wilgocią dlatego po kilkunastu minutach trzeba je zmieniać, żeby uniknąć wdychania bakterii.

Źródła: AFP, galwaydaily

Masz coś do sprzedania? Szukasz mieszkania lub współlokatora?

Dodaj bezpłatne ogłoszenie w 3 minuty i dotrzyj do tysięcy Polaków w Irlandii.

Więcej newsów

Nowe połączenia Bus Eireann z Galway na lotniska w Dublinie i Shannon

Od wczoraj, 9 sierpnia, działają cztery nowe połączenia Bus Eireann między Galway a lotniskiem w Dublinie oraz Cork (przez lotnisko w Shannon).

Od poniedziałku maski w sklepach obowiązkowe

Od najbliższego poniedziałku noszenie maseczek w sklepach i galeriach handlowych w Irlandii będzie obowiązkowe. Do tej pory było tylko zalecane.

Nowy program Galway International Arts Festival już dostępny

Galway International Arts Festival miał się odbyć, jak co roku, w lipcu jednak został odwołany z powodu pandemii Covid-19.

Znany organizator wycieczek zamyka 166 biur w Irlandii i Wielkiej Brytanii

Znane wszystkim brytyjskie biuro podróży Tui ogłosiło dziś, że ma zamiar zamknąć 166 swoich przedstawicielstw w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Czy maseczki obniżają poziom tlenu? – lekarz z Dublina obala mit

Film obalający mit, że noszenie maseczek zmniejsza poziom tlenu we krwi podbija internet. Lekarz z Dublina nagrał i opublikował na Twitterze film, na którym udowadnia, że noszenie maseczek nie powoduje obniżenia poziomu tlenu u osób, które je noszą. Na filmie widzimy Dr Maitiú Ó Tuathail – dyrektora medycznego Heroes-Aid, który ma na sobie sześć jednorazowych maseczek i jest jednocześnie podłączony do urządzenia monitorującego poziom tlenu w jego krwi. Okazuje się, że założenie nawet sześciu maseczek nie powoduje zmian w poziomie tlenu we krwi. Materiał filmowy został podchwycony przez media na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych, po Australię, w tym The New York Post, Euro News i NowThis Politics. Film udostępniony w różnych mediach społecznościowych obejrzano ponad 20 milionów razy, a oryginalne nagranie na Twitterze wyświetlone było 649 tysięcy razy. Dr Maitiú Ó Tuathail powiedział, że nagrał film żeby obalić niebezpieczny mit i jest zachwycony reakcją z jaką się spotkało nagranie. […]

Prawie 6,000 osób przylatuje każdego dnia do Irlandii

Każdego dnia do Irlandii przylatuje niemal 6,000 pasażerów z czego jedna trzecia to podróżni z Wielkiej Brytanii.

Tagi :

Zobacz też