Green list – co warto wiedzieć o liście „bezpiecznych” krajów

Galway.pl 21 lipca 2020

Green list – co warto wiedzieć o liście „bezpiecznych” krajów

Irlandzka wersja zielonej listy miała zostać podana do wiadomości wczoraj po południu, jednak z powodu obecności premiera Micheal’a Martin’a w Brukseli publikację odroczono.

Listę „bezpiecznych” krajów prawdopodobnie poznamy jeszcze w tym tygodniu.

Jakie kraje znajdą się na liście?

Jest prawie pewne, że popularne wśród Irlandczyków destynacje nie znajdą się na długo wyczekiwanej liście: Portugalia, Hiszpania, Wielka Brytania, Szwecja i Francja mają znacznie wyższy odsetek zachorowań na Covid-19 niż Irlandia.

Na liście najprawdopodobniej znajdą się: Malta, Cypr, Grecja a nawet Wochy. Wskazują na to najnowsze dane European Centre for Disease Prevention and Control.

Dania, Holandia i Niemcy mają nieco wyższy wskaźnik zachorowań niż Irlandia i prawdopodobnie dołączą do listy w późniejszym terminie.

Czy będzie można podróżować do krajów z zielonej listy?

W praktyce Irlandia nigdy nie zamknęła granic. NPHET nadal przestrzega jednak przed zbędnymi podróżami, a do takich należą wyjazdy wakacyjne.

Lista ma na celu wskazanie miejsc, do których podróż jest względnie bezpieczna i nie wiąże się z dużym ryzykiem zachorowania. Przyjazd z tych krajów nie będzie wymagał od podróżnych odbycia 14-dniowej „kwarantanny”.
Przypominamy, że nieodbycie „kwarantanny” nie skutkuje w Irlandii grzywną ale może np. skomplikować urlopowiczom sytuację w pracy.

Czy Polska będzie na zielonej liście?

Niestety liczba zachorowań na Covid-19 na 100,000 mieszkańców w Polsce (10.9) obecnie (raport z 14 dni) znacznie przekracza wskaźnik irlandzki (4.8) więc po powrocie z Polski zalecana będzie 14-dniowa „samoizolacja”, którą HSE definiuje jako „restriction of movements”.

Szczegółowe informacje na temat podróżowania w dobie Covid-19 oraz czym jest „restriction of movements” znajdziecie na stronie HSE.

Masz coś do sprzedania? Szukasz mieszkania lub współlokatora?

Dodaj bezpłatne ogłoszenie w 3 minuty i dotrzyj do tysięcy Polaków w Irlandii.

Więcej newsów

Od dziś ponad 100 punktów kontrolnych Gardy na irlandzkich drogach każdego dnia

Od dziś, 1 grudnia 2020, Irlandia przechodzi z poziomu 5 restrykcji Covid-19 na poziom 3. W związku z tym na irlandzkich drogach pojawią się kontrole Gardy.

Od przyszłego wtorku sklepy, fryzjerzy i siłownie otwarte

Rada Ministrów zatwierdziła dziś zniesienie restrykcji na poziomie 5 od przyszłego wtorku. Oznacza to, że sklepy, fryzjerzy, muzea, biblioteki i siłownie zostaną ponownie otwarte.

Niemcy chcą zamknąć wszystkie resorty narciarskie w Unii Europejskiej

Zachodni sąsiedzi Polski oświadczyli, że będą naciskać Europę aby zabroniła w tym roku urlopów w narciarskich resortach. Wszystko oczywiście za sprawą panującej pandemii Covid-19.

Microsoft w Dublinie szuka 200 pracowników

Microsoft ogłosił, że zamierza utworzyć 200 nowych miejsc pracy w swoim oddziale w Dublinie zwiększając tym samym liczbę zatrudnionych w Microsoft w Irlandii pracowników do 2,700.

Jest brytyjska szczepionka przeciw Covid-19

Kolejne dobre wieści napływają ze świata w sprawie szczepionek przeciw Covid-19. Brytyjska firma farmaceutyczna AstraZeneca i Uniwersytet w Oksfordzie potwierdziły, że ich szczepionka wykazuje skuteczność na poziomie 70%, a po podaniu dwóch dawek nawet 90%.

Zoo w Dublinie

Zagrożone zamknięciem Zoo w Dublinie zebrało milion euro w 12 godzin

Dublińskie zoo, które z powodu pandemii Covid-19 stanęło przed groźbą permanentnego zamknięcia, zebrało w ciągu niespełna 12 godzin €1,000,000.

Kategorie : Newsy z Irlandii

Zobacz też