Green list – co warto wiedzieć o liście „bezpiecznych” krajów

Galway.pl 21 lipca 2020

Green list – co warto wiedzieć o liście „bezpiecznych” krajów

Irlandzka wersja zielonej listy miała zostać podana do wiadomości wczoraj po południu, jednak z powodu obecności premiera Micheal’a Martin’a w Brukseli publikację odroczono.

Listę „bezpiecznych” krajów prawdopodobnie poznamy jeszcze w tym tygodniu.

Jakie kraje znajdą się na liście?

Jest prawie pewne, że popularne wśród Irlandczyków destynacje nie znajdą się na długo wyczekiwanej liście: Portugalia, Hiszpania, Wielka Brytania, Szwecja i Francja mają znacznie wyższy odsetek zachorowań na Covid-19 niż Irlandia.

Na liście najprawdopodobniej znajdą się: Malta, Cypr, Grecja a nawet Wochy. Wskazują na to najnowsze dane European Centre for Disease Prevention and Control.

Dania, Holandia i Niemcy mają nieco wyższy wskaźnik zachorowań niż Irlandia i prawdopodobnie dołączą do listy w późniejszym terminie.

Czy będzie można podróżować do krajów z zielonej listy?

W praktyce Irlandia nigdy nie zamknęła granic. NPHET nadal przestrzega jednak przed zbędnymi podróżami, a do takich należą wyjazdy wakacyjne.

Lista ma na celu wskazanie miejsc, do których podróż jest względnie bezpieczna i nie wiąże się z dużym ryzykiem zachorowania. Przyjazd z tych krajów nie będzie wymagał od podróżnych odbycia 14-dniowej „kwarantanny”.
Przypominamy, że nieodbycie „kwarantanny” nie skutkuje w Irlandii grzywną ale może np. skomplikować urlopowiczom sytuację w pracy.

Czy Polska będzie na zielonej liście?

Niestety liczba zachorowań na Covid-19 na 100,000 mieszkańców w Polsce (10.9) obecnie (raport z 14 dni) znacznie przekracza wskaźnik irlandzki (4.8) więc po powrocie z Polski zalecana będzie 14-dniowa „samoizolacja”, którą HSE definiuje jako „restriction of movements”.

Szczegółowe informacje na temat podróżowania w dobie Covid-19 oraz czym jest „restriction of movements” znajdziecie na stronie HSE.

Masz coś do sprzedania? Szukasz mieszkania lub współlokatora?

Dodaj bezpłatne ogłoszenie w 3 minuty i dotrzyj do tysięcy Polaków w Irlandii.

Więcej newsów

Od poniedziałku maski w sklepach obowiązkowe

Od najbliższego poniedziałku noszenie maseczek w sklepach i galeriach handlowych w Irlandii będzie obowiązkowe. Do tej pory było tylko zalecane.

Nowy program Galway International Arts Festival już dostępny

Galway International Arts Festival miał się odbyć, jak co roku, w lipcu jednak został odwołany z powodu pandemii Covid-19.

Znany organizator wycieczek zamyka 166 biur w Irlandii i Wielkiej Brytanii

Znane wszystkim brytyjskie biuro podróży Tui ogłosiło dziś, że ma zamiar zamknąć 166 swoich przedstawicielstw w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Czy maseczki obniżają poziom tlenu? – lekarz z Dublina obala mit

Film obalający mit, że noszenie maseczek zmniejsza poziom tlenu we krwi podbija internet.

Prawie 6,000 osób przylatuje każdego dnia do Irlandii

Każdego dnia do Irlandii przylatuje niemal 6,000 pasażerów z czego jedna trzecia to podróżni z Wielkiej Brytanii.

Wracaj do swojego kraju – Polka skazana na więzienie

48-letnia kobieta, Joanna K. usłyszała wyrok skazujący na kilka miesięcy pozbawienia wolności za groźby, agresywne zachowanie i zniszczenie mienia.

Kategorie : Newsy z Irlandii

Zobacz też