Katolickie symbole religijne znikną z irlandzkich szkół

Galway.pl 12 października 2020

Katolickie symbole religijne znikną z irlandzkich szkół

W najbliższym czasie państwowe szkoły średnie czekają zmiany. Placówki prowadzone przez State’s Education and Training Boards (ETBs) mają wyeliminować religijne symbole katolickie, zrezygnować z obowiązkowych mszy i zabronić wizyt inspektorów diecezjalnych.

Zmiany nastąpią w ponad 200 szkołach średnich w Irlandii, które staną się wreszcie szkołami wielowyznaniowymi.

W nieopublikowanym jeszcze dokumencie, do którego dotarł The Irish Times czytamy, że szkoły powinny tworzyć środowisko wielowyznaniowe, a nie promować wyznania i obrzędy praktykowane przez wyznawców tylko jednej religii.

Oprócz zakazu wywieszania w widocznych miejscach symboli religijnych jednej religii ma obowiązywać rozwaga i umiar w obchodach świąt religijnych w szkołach. Jeśli szkoła z okazji Bożego Narodzenia wystawia szopkę, powinna również pozwolić na islamskie symbole Eid.

Dodatkowo dokument stwierdza, że zajęcia z religii katolickiej nie będą częścią programu nauczania. W zamian, mają być prowadzone zajęcia z religii mające na celu zaznajomienie uczniów z szerokim wachlarzem wierzeń, przekonań religijnych oraz praktyk.

Jedynym organem nadzorującym lekcje religii może być pracownik oświaty, a nie inspektorzy diecezjalni.

Udział w jakichkolwiek obrzędach religijnych w szkołach ma by dobrowolny, po wyrażeniu przez uczniów odpowiedniej zgody.

Źródło: breakingnews.ie

Masz coś do sprzedania? Szukasz mieszkania lub współlokatora?

Dodaj bezpłatne ogłoszenie w 3 minuty i dotrzyj do tysięcy Polaków w Irlandii.

Więcej newsów

€1,000 za zorganizowanie domówki i inne kary za nieprzestrzeganie zasad

Jak donosi The Journal, na osoby organizujące imprezy domowe w czasie obowiązywania restrykcji Covid-19 na poziomie 5, może zostać nałożony mandat w wysokości do €1000.

Co otwarte, a co zamknięte podczas sześciu tygodni restrykcji na poziomie 5 w Irlandii

Rząd ogłosił wczoraj, że w środę w nocy kraj przechodzi do restrykcji na poziomie 5 na okres sześciu tygodni. Oznacza to, że tylko „niezbędne” sklepy i usługi mogą pozostać otwarte.

Rząd planuje wprowadzić restrykcje na poziomie 5 na sześć tygodni

Jak donosi The Irish Times, na trwającym w tej chwili posiedzeniu, ministrowie zdecydują o zatwierdzenie powrotu do najostrzejszych restrykcji w całym kraju.

Restrykcje na poziomie 4 lub 5 w całej Irlandii

Irlandzki Rząd spotka się dziś po południu aby podjąć decyzję w sprawie nałożenia nowych restrykcji Covid-19.

Tegoroczny Galway Christmas Market odwołany

Rada Miasta Galway postanowiła odwołać tegoroczny jarmark świąteczny znany wszystkim pod lokalną nazwą Galway Christmas Market. Włodarze miasta doszli do wniosku, że zorganizowanie takiej imprezy z zachowaniem wszelkich wymaganych norm bezpieczeństwa jest w dobie Covid-19 niemożliwe.

Kończą się miejsca na oddziałach intensywnej terapii w irlandzkich szpitalach

Szpital Uniwersytecki w Cork, Mercy Hospital i St. Vincent’s to kolejne szpitale w kraju, w których zabrakło miejsc na oddziałach intensywnej terapii (ICU) ze względu na ciągle rosnącą liczbę zachorowań na Covid-19.

Kategorie : Newsy z Irlandii
Tagi :

Zobacz też