Kto w Irlandii ma pieniądze i skąd – lista 10-ciu najbogatszych Irlandczyków

Galway.pl 11 września 2020

Kto w Irlandii ma pieniądze i skąd – lista 10-ciu najbogatszych Irlandczyków

Irlandia to może mała wyspa ale naprawdę bogatych ludzi tu nie brakuje. Młodzi i starsi – milionów dorobili się w różny sposób. Zobaczcie listę najbogatszych Irlandczyków, w jaki sposób stali się wielokrotnymi miliarderami i gdzie są teraz.

1. Hilary and Galen Weston – 11.93 miliardów euro

Małżeństwo zbiło fortunę zakładając jedną z najbardziej rozpoznawalnych w Irlandii marek – Penneys. Założyciele popularnego nie tylko na wyspach sklepu do 1974 mieszkali w Irlandii, potem wyemigrowali do Toronto. Częścią ich portfela inwestycyjnego są także Brown Thomas i Arnotts.

2. John Grayken – 6.9 miliarda euro

Urodzony w Bostonie irlandzko-amerykański potentat na rynku nieruchomości zrzekł się amerykańskiego obywatelstwa z powodów podatkowych. Mężczyzna w czasie recesji w latach 90 i 2000 kupował aktywa a potem sprzedawał je z ogromnym zyskiem. 63-latek mieszka obecnie w Londynie.

3. Patrick i Tommy Collison – 5 miliardów euro

Bracia z Limerick stoją za znaną wszystkim technologią płatności Stripe, z której korzystają tacy giganci jak Facebook, Lyft czy PayPal. Stripe odpowiada za ogromny procent płatności online na niezliczonych mniejszych stronach internetowych. Obaj bracia mieszkają obecnie w San Fransico.

4. Luke i Brian Comer – 3 miliardy euro

Kolejny rodzinny duet tym razem z Galway. Bracia posiadają ogromny portfel nieruchomości głównie na terenie Irlandii, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Żaden z nich nie mieszka obecnie w swojej ojczyźnie. Wybrali życie w Monako i Londynie.

5. John „Ippy” Dorrance – 2.6 miliarda euro

Urodzony w Stanach Zjednoczonych spadkobierca fortuny Campbell’s Soup, spieniężył w latach 90-tych 10% udziałów i przeniósł się do Irlandii. W 1995 roku otrzymał irlandzkie obywatelstwo. Podobno mieszka na przedmieściach Dublina ze swoją żoną z Finlandii. Para ma dwoje dzieci.

6. Larry Goodman – 2.46 miliarda euro

Przedsiębiorca z Louth dorobił się fortuny prowadząc od 1954 roku firmę ABP foodgroup eksportującą bydło i mięso. Obecnie mieszka z żoną w swoim rodzinnym hrabstwie w Castlebellingham.

7. Dermot Desmond – 2.02 miliarda euro

Były bankier wspiął się na listę multimilionerów w 1994 roku po sprzedaży swojej firmy maklerskiej NBC za €49 milionów. Następnie, w 1995 roku kupił lotnisko w Londynie za €30 milionów, które po dziesięciu latach sprzedał za okrągły miliard euro.

8. Denis O’Brien – 2 miliardy euro

Mężczyzna z Cork stał się miliarderem gdy w 2000 roku sprzedał swoją firmę Esat Telecom British Telecom Group za 2,4 miliarda euro.

9. Margaret Heffernan – 1.78 miliarda euro

Najbogatsza żyjąca Irlandka to szefowa jednej z najbardziej rozpoznawalnych marek w Irlandii – Dunnes Stores. Kobieta pełni funkcję CEO sieci od 1992 roku.

10. John Magnier – 1.72 miliarda euro

Guru biznesu i wyścigów konnych jest właścicielem jednej z największych na świecie stadniny Coolmore w Tipperary. Był także głównym udziałowcem Manchester United Football zanim sprzedał udziały w 2005 roku na czym zarobił 125 milionów euro. Urodzony w Cork 71-letni mężczyzna, spędza obecnie czas w swojej posiadłości na Karaibach.

Wszystkim naszym czytelnikom życzymy samych udanych transakcji finansowych, ogromnej fortuny i jesieni na słonecznych wyspach. Tymczasem udanego weekendu!

Źródło: rsvplive.ie

Masz coś do sprzedania? Szukasz mieszkania lub współlokatora?

Dodaj bezpłatne ogłoszenie w 3 minuty i dotrzyj do tysięcy Polaków w Irlandii.

Więcej newsów

2 w cenie 1 – pierwsza w historii oferta „Buy One Get One Free” w Ryanair

Ryanair ogłosił dziś błyskawiczną promocję na swoje bilety. Po raz pierwszy w historii, tani przewoźnik oferuje dwa bilety w cenie jednego.

Społecznicy z Galway poszukiwani

Polacy są jedną z najliczniejszych, a w niektórych hrabstwach najliczniejszą, mniejszością narodową w Irlandii. Jednak aby nasz głos się naprawdę liczył potrzebujemy społeczników, którzy będą nas godnie reprezentować i zadbają o nasze interesy.

Prawie połowa społeczeństwa obawia się, że najgorsze dopiero przed nami

Niemal połowa irlandzkiego społeczeństwa uważa, że sytuacja z pandemią Covid-19 pogorszy się i tak naprawdę najgorsze dopiero przed nami.

Dunnes Stores i Lidl wycofują produkty drobiowe w obawie przed listerią

Sieć sklepów Dunnes Stores wycofała dziś ze sprzedaży szereg produktów z kurczaka z powodu możliwej obecności niebezpiecznych bakterii.

Noc Kultury czyli Culture Night w Irlandii

Pomimo utrudnień wiążących się z pandemią Covid-19, coroczny wieczór kultury odbędzie się w wielu zakątkach Irlandii i to już dziś.

Zmiany w zasiłku Covid Pandemic Unemployment Payment

Irlandzki Rząd ogłosił wczoraj kolejny zestaw zmian w zasiłku Covid Pandemic Unemployment Payment, które wchodzą w życie dziś, 17 września.

Kategorie : Newsy z Irlandii
Tagi :

Zobacz też