Noszenie masek w miejscach publicznych zalecane ale nieobowiązkowe

Galway.pl 16 maja 2020

Noszenie masek w miejscach publicznych zalecane ale nieobowiązkowe

Irlandzki Rząd zaleca używanie masek podczas korzystania ze środków transportu publicznego oraz w sklepach, jednak nie uczyni noszenia okryć twarzy obowiązkowym.

Pierwsza faza powrotu do „nowej normalności” w Irlandii rozpocznie się w najbliższy poniedziałek. Na tym etapie otwarte zostaną niektóre sklepy, które do tej pory ze względu na obostrzenia związane z Covid-19 musiały tymczasowo zawiesić swoją działalność. W związku z tym na ulicach, w sklepach i w środkach transportu pojawi się więcej osób. Czy powinniśmy zakładać maski wychodząc z domu?

Premier Irlandii Leo Varadkar powiedział wczoraj, że są dwa powody, dla których bezwzględny nakaz używania masek w miejscach publicznych nie zostanie wprowadzony.

Po pierwsze wiedza na temat masek wskazuje, że ich noszenie może nieść pewne korzyści jednak ich noszenie nie zastąpi innych środków, takich jak mycie rąk czy dystans społeczny. Po drugie są osoby, które z różnych względów nie mogą nosić okryć twarzy.

Minister Zdrowia Simon Harris dodał, że bardzo ważne jest by nie krytykować innych za nienoszenie masek. Autyzm, alergie to tylko niektóre z przyczyn uniemożliwiających ludziom zakrywanie twarzy.

Nie zaleca się używania masek przez dzieci poniżej 13 roku życia – zastrzegł.

Opinie na temat zasadności noszenia masek są bardzo podzielone. W internecie znajdziemy zarówno informacje uzasadniające noszenie masek jak i zdecydowanych przeciwników takiej formy ochrony.

Co trzeba wiedzieć o noszeniu masek w dobie Covid-19. Nosić czy nie nosić? Czy maski pozwolą nam wrócić do normalności?

Pamiętajmy, że noszenie okryć twarzy w miejscach większych skupisk ludzi ma przede wszystkim chronić innych, a nie nas samych. Ponieważ nigdy nie mamy 100% pewności czy jesteśmy zdrowi zakładanie maseczki czy innego okrycia nosa i ust jest elementem etykiety i powinniśmy się zakrywać z szacunku i troski o innych.

Masz coś do sprzedania? Szukasz mieszkania lub współlokatora?

Dodaj bezpłatne ogłoszenie w 3 minuty i dotrzyj do tysięcy Polaków w Irlandii.

Więcej newsów

Protest przeciwko rasizmowi i przemocy policyjnej w sobotę w Galway

Na najbliższą sobotę zaplanowano w Galway pokojową demonstrację przeciwko rasizmowi. Podobne protesty miały już miejsce w Ameryce Północnej i na kontynencie europejskim po tym jak w zeszłym tygodniu w Stanach Zjednoczonych Afroamerykanin George Floyd zmarł na skutek brutalnej akcji policji.

Zoo w Dublinie otwarte

Zoo w Dublinie zostało dziś ponownie otwarte. Jak można się było spodziewać wprowadzono szereg nowych środków ostrożnosci mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Podatek od nieruchomości w Irlandii – zmiany w Local Property Tax

Podatek od nieruchomości, podobnie jak abonament telewizyjny to jedna z wielu „radości” jakie spotykają nas w dorosłym życiu. Rok 2020 niesie ze sobą zmiany w LPT, z którymi warto się zapoznać, jeśli posiadamy własne lokum w Irlandii.

Od dziś obowiązek wskazania miejsca pobytu po przyjeździe do Irlandii

Od dziś, 28 maja, osoby przybywające do Irlandii są zobowiązane do wypełnienia specjalnego formularza Passenger Locator Form w celu wskazania miejsca swojego pobytu na wyspie.

Eason zwolni 150 pracowników

Znana irlandzka księgarnia Eason, ma w planach zwolnienie 150 pracowników. Wszystko za sprawą pandemii Covid-19 i konieczności zamknięcia sklepów. Sprzedawca musi obniżyć koszty o 30% aby utrzymać się na rynku.

Do €10,000 na start dla małych przedsiębiorstw

15 maja Minister Heather Humphreys ogłosił utworzenie programu Covid-19 Restart Grants o łącznej wartości €250 milionów.

Zobacz też