Nowy europejski system podróży Covid-19 obowiązuje od dziś

Galway.pl 9 listopada 2020

Nowy europejski system podróży Covid-19 obowiązuje od dziś

Ogólnoeuropejski system stworzony do kontroli podróży po Europie w dobie Covid-19 zaczął właśnie obowiązywać w Irlandii.

System ma na celu identyfikację bezpiecznych, mniej bezpiecznych i całkowicie niebezpiecznych do odwiedzania miejsc w czasie trwającej pandemii. W chwili obecnej przeważająca większość obszarów na europejskiej mapie turystycznej oznaczona jest kolorem czerwonym.

Grenlandia jest jedynym miejscem oznaczonym na zielono, co oznacza, że kraje europejskie nie muszą obawiać się przyjazdu osób z tego regionu. Na pomarańczowo oznaczone są niektóre rejony Grecji, Norwegia i Finlandia. Powracających z tych krajów podróżni nie są zobowiązani do odbywania kwarantanny pod warunkiem, że uzyskają negatywny wynik testu na Covid-19 trzy dni przed przyjazdem do Irlandii.

Wszystkie inne miejsca w Europie mają status czerwony. Przyjazd z nich wiąże się z 14 dniową kwarantanną, którą można przerwać tylko w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu pięć dni po przyjeździe do Irlandii.

Specjalista od chorób zakaźnych, profesor Sam McConkey uważa, że Irlandia może już w przyszłym tygodniu uzyskać status pomarańczowy.

Bardzo mocno zaostrzyliśmy w ostatnim czasie restrykcje, co skutkuje malejącą liczbą zakażeń Covid-19. Jestem przekonany, że jesteśmy na dobrej drodze by uzyskać status pomarańczowy, podobnie jak Kreta – dodał.

Profesor zażartował, że wszystko wskazuje na to, że Irlandczycy święta spędzą na Krecie ale wyraził też nadzieję, że do tego czasu będziemy mogli bezpiecznie podróżować po prawie całej Europie.

Na czym polega europejski system podróży?

Nowy system ma zapewnić większą przejrzystość i spójność w podróżowaniu po Europie. Zgodnie z europejskimi wytycznymi nie będzie żadnych restrykcji dla podróżnych przybywających z regionów oznaczonych kolorem zielonym.

Każde państwo członkowskie we własnym zakresie ma ustalić ograniczenia dla osób przybywających z krajów oznaczonych innymi kolorami. Te ograniczenia będą się zmieniały w miarę postępujących zmian w walce z Covid-19.

Kolorem zielonym oznaczane są kraje, w których średni 14-dniowy wskaźnik zachorowań jest niższy niż 25 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, a wynik pozytywny uzyska poniżej 4% badanych.

Pomarańczowe kraje mają 14-dniowy wskaźnik poniżej 50 przypadków, a ponad 4% wykonanych testów uzyska wynik pozytywny lub jeśli 14-dniowy wskaźnik jest pomiędzy 25 a 150 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, a pozytywnych wyników jest poniżej 4%.

Kraje czerwone – obecna większość regionów w Europie, mają wskaźnik zachorowań powyżej 50 na 100 tysięcy, a ponad 4% wykonanych testów jest pozytywna lub 14-dniowy wskaźnik jest wyższy niż 150 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców.

Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie ecdc.europa.eu.

Źródło: dublinairport.com

Masz coś do sprzedania? Szukasz mieszkania lub współlokatora?

Dodaj bezpłatne ogłoszenie w 3 minuty i dotrzyj do tysięcy Polaków w Irlandii.

Więcej newsów

Niemcy chcą zamknąć wszystkie resorty narciarskie w Unii Europejskiej

Zachodni sąsiedzi Polski oświadczyli, że będą naciskać Europę aby zabroniła w tym roku urlopów w narciarskich resortach. Wszystko oczywiście za sprawą panującej pandemii Covid-19.

Microsoft w Dublinie szuka 200 pracowników

Microsoft ogłosił, że zamierza utworzyć 200 nowych miejsc pracy w swoim oddziale w Dublinie zwiększając tym samym liczbę zatrudnionych w Microsoft w Irlandii pracowników do 2,700.

Jest brytyjska szczepionka przeciw Covid-19

Kolejne dobre wieści napływają ze świata w sprawie szczepionek przeciw Covid-19. Brytyjska firma farmaceutyczna AstraZeneca i Uniwersytet w Oksfordzie potwierdziły, że ich szczepionka wykazuje skuteczność na poziomie 70%, a po podaniu dwóch dawek nawet 90%.

Zoo w Dublinie

Zagrożone zamknięciem Zoo w Dublinie zebrało milion euro w 12 godzin

Dublińskie zoo, które z powodu pandemii Covid-19 stanęło przed groźbą permanentnego zamknięcia, zebrało w ciągu niespełna 12 godzin €1,000,000.

Jeszcze przed świętami pracę w Boston Scientific może stracić kilkuset pracowników

Zlokalizowana od 25 lat na Ballybrit w Galway firma medyczna, Boston Scientific, ogłosiła we wtorek, że zaprzestaje produkcji jednego ze swoich urządzeń medycznych, co będzie skutkowało zwolnieniami jeszcze przed końcem roku.

Nowa szczepionka na Covid-19 jeszcze skuteczniejsza od poprzedniej

Druga szczepionka na Covid-19, o której wiadomo, wykazuje jeszcze wyższą skuteczność od zastrzyków Pfizer’a i BioNTech.

Tagi :

Zobacz też