Od poniedziałku maski w sklepach obowiązkowe

Galway.pl 7 sierpnia 2020

Od poniedziałku maski w sklepach obowiązkowe

Od najbliższego poniedziałku noszenie maseczek w sklepach i galeriach handlowych w Irlandii będzie obowiązkowe. Do tej pory było tylko zalecane.

Dlaczego trzeba nosić maseczki?

W ostatnich tygodniach liczba zachorowań na Covid-19 w Irlandii wzrosła średnio do niemal 50 przypadków dziennie (średnia z 5 dni). Rząd obawia się, że kraj wróci do sytuacji z początków pandemii gdy źródło ognisk zachorowań nie było znane.

Czy maseczki działają?

Początkowo sądzono, że maski nie są skuteczną ochroną przed wirusem. Naukowcy nie zdawali sobie sprawy jak bardzo zaraźliwy jest Covid-19. Wraz z rozwojem pandemii epidemiolodzy zmienili zdanie i uważają, że noszenie maseczek może powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) niedawno odkryło, że prawidłowe stosowanie maseczek przez osoby chore ale bez objawów może pomóc ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji. Ostatnie badania przeprowadzone w 198 krajach wykazały, że w krajach, w których ludzie przyzwyczajeni są do noszenia okryć twarzy, wskaźniki śmiertelności z powodu Covid-19 są znacznie niższe.

W miejscach takich jak Korea Południowa i Japonia, gdzie panuje silna kultura noszenia masek, wskaźniki śmiertelności są niższe niż w krajach zachodnich i Stanach Zjednoczonych, gdzie nie są one normą.

Jak działają maseczki?

Wirus Covid-19 przenosi się drogą kropelkową, a maseczki zatrzymują większość kropelek podczas kaszlu, kichania i mówienia. Maski chronią nas samych ale i innych.

Znany jest przypadek mężczyzny, który po powrocie z Chin do Toronto uzyskał pozytywny wynik badania na obecność koronawirus. Podczas lotu miał suchy kaszel ale nosił maseczkę. Wszystkie 25 osób, które siedziały w samolocie najbliżej niego – uzyskały negatywny wynik badania.

W innym przypadku dwóch stylistów włosów w Stanach Zjednoczonych miało bliski kontakt ze 140 klientami zanim potwierdzono u nich obecność wirusa. Obaj nosili maseczki, nikt nie został zarażony.

Co grozi za nienoszenie masek w sklepach i galeriach handlowych?

Przepisy odnośnie noszenia masek będą działały na mocy tej samej ustawy co te, nakazujące okrywanie twarzy w środkach transportu publicznego (Irish Health Act 1947 zmieniona w 2020). Za nienoszenie maseczki grozić będzie grzywna do €2,500 lub 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Minister sprawiedliwości Helen McEntee powiedziała jednak, że ​​interwencja Gardai będzie ostatecznością, jeśli chodzi o egzekwowanie noszenia okryć twarzy w sklepach.

Kto nie musi nosić maski?

Dzieci poniżej 13 roku życia nie muszą nosić okryć twarzy. Podobnie jak w przypadku przepisów dotyczących transportu publicznego osoby chore, którym noszenie maski może zaszkodzić są zwolnione z obowiązku okrywania twarzy. Z obowiązku zwolnione są także osoby, które mają problemy z komunikowaniem się.

Czy po powrocie do szkół dzieci będą musiały nosić maseczki?

Obecne przepisy nie nakładają na uczniów ani nauczycieli obowiązku noszenia maseczek w szkołach.

Źródło: The Irish Times

Masz coś do sprzedania? Szukasz mieszkania lub współlokatora?

Dodaj bezpłatne ogłoszenie w 3 minuty i dotrzyj do tysięcy Polaków w Irlandii.

Więcej newsów

Prawie połowa społeczeństwa obawia się, że najgorsze dopiero przed nami

Niemal połowa irlandzkiego społeczeństwa uważa, że sytuacja z pandemią Covid-19 pogorszy się i tak naprawdę najgorsze dopiero przed nami.

Dunnes Stores i Lidl wycofują produkty drobiowe w obawie przed listerią

Sieć sklepów Dunnes Stores wycofała dziś ze sprzedaży szereg produktów z kurczaka z powodu możliwej obecności niebezpiecznych bakterii.

Noc Kultury czyli Culture Night w Irlandii

Pomimo utrudnień wiążących się z pandemią Covid-19, coroczny wieczór kultury odbędzie się w wielu zakątkach Irlandii i to już dziś.

Zmiany w zasiłku Covid Pandemic Unemployment Payment

Irlandzki Rząd ogłosił wczoraj kolejny zestaw zmian w zasiłku Covid Pandemic Unemployment Payment, które wchodzą w życie dziś, 17 września.

Nowe wytyczne w sprawie samoizolacji w Irlandii

Okres samoizolacji w Irlandii został właśnie skrócony z 14 do 10 dni. Nowe wytyczne zostały ogłoszone przez HSE i HPSC wczoraj.

Ulubiony festiwal dzieci wraca do Galway mimo pandemii

Galway od wielu lat znane jest jako serce irlandzkiej kultury, a wydarzenia takie jak Baboró Arts Festival umacniają to przekonanie.

Tagi :

Zobacz też