Ograniczenie prędkości do 30km/h w całym mieście

Galway.pl 24 czerwca 2020

Ograniczenie prędkości do 30km/h w całym mieście

W poniedziałek, 22 czerwca, na spotkaniu Joint Policing Committee, radni Owen Hanley i Niall McNelis wystąpili z prośbą o wsparcie Gardy w sprawie wprowadzenia ograniczenia prędkości w całym mieście Galway do 30 km/h.

Wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30km/h miałoby na celu poprawienie bezpieczeństwa pieszych oraz rowerzystów na drogach miasta. Pomysł spotkał się z ciepłym przyjęciem przez przedstawicieli Gardai. Z zadowoleniem do ograniczenia odnosi się także Galway Cycling Campaign.

Rzeczniczka Kampanii Rowerzystów w Galway powiedziała, że obniżanie dozwolonej prędkości w miastach nie jest pomysłem nowym. Takie ograniczenia wprowadziły już chociażby Ateny, Mediolan i Bruksela.

Ograniczenie dozwolonej prędkości w mieście do 30 km/h zapewni rodzicom spokój ducha bo ich pociechy będą bardziej bezpieczne w drodze do i ze szkoły. Wprowadzenie takiego ograniczenia prędkości miałoby ogromny wpływ na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w Galway – dodała.

Wprowadzenie ograniczenia prędkości sprawi, ze drogi Galway będą bezpieczniejsze dla pieszych, kolarzy, a także dla zmotoryzowanych. Mniejsza prędkość na drogach to także dzielnice przyjemniejsze do mieszkania, pracy i zabawy dla dzieci.

Według analiz przeprowadzonych na początku tego roku na podstawie danych za lata 2016 – 2018, najbardziej kolizyjnym odcinkiem drogi w Galway jest Headford Road (przy Galway Shopping Centre), gdzie w ciągu 3 lat miało miejsce 29 wypadków. 27 z nich sklasyfikowano jako drobne stłuczki, a dwa pozostałe jako poważne wypadki ale bez ofiar śmiertelnych.

Najbardziej niebezpieczną ulicą w Galway jest Upper Newcastle Road (tuż za mostem) gdzie miało miejsce 13 wypadków, w tym dwa śmiertelne.

Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń. Najczęstszą przyczyną wypadków śmiertelnych na drogach Irlandii jest nadmierna prędkość. Jeśli pieszy zostanie uderzony przez auto jadące z prędkością 50km/h, w 50% przypadków zginie na miejscu. Przy prędkości 60km/h (o zaledwie 10km/h więcej) umrze 9 na 10 potrąconych – wyjaśniał Kevin Jennings z Galway Cycling Campaign.

Ograniczenie dozwolonej prędkości w mieście ma dodatkową zaletę. Poprawia przepływ ruchu. Modele naukowe pokazują, że ruch samochodowy jest bardziej stabilny przy niższych prędkościach w zakorkowanych miastach – dodał.

Od stycznia tego roku w mieście Galway wystawiono 1773 mandaty za przekroczenie dozwolonej prędkości.

Masz coś do sprzedania? Szukasz mieszkania lub współlokatora?

Dodaj bezpłatne ogłoszenie w 3 minuty i dotrzyj do tysięcy Polaków w Irlandii.

Więcej newsów

Coraz więcej zachorowań na Covid-19 wśród ludzi młodych

Na początku pandemii Covid-19 chorowały głównie osoby starsze, które również najgorzej radziły sobie z wychodzeniem z choroby.

Ceny domów w Galway w dół

Ceny domów w Galway spadły w czerwcu o 8% w porównaniu do tego samego miesiąca w zeszłym roku.

Ryanair obiecuje wypłatę zwrotów za anulowane loty

Ryanair ogłosił, że większość klientów oczekujących na zwroty pieniędzy za anulowane z powodu pandemii loty, otrzyma pieniądze przed końcem tego miesiąca.

Nowy Boots na Knocknacarra już otwarty

Od 1 lipca mamy w Galway nie dwa, a trzy sklepy Boots. Klienci odwiedzający nowy sklep na Knocknacarra mają do dyspozycji aptekę z farmaceutami gotowymi udzielać porad i realizować recepty.

Lista bezpiecznych krajów wg. Unii Europejskiej

Unia Europejska udostępniła właśnie listę 15 krajów uznanych za „bezpieczne”, z którymi Europa może utworzyć tzw. pomosty podróżne od środy 1 lipca.

Liczba zakażeń Covid-19 w Irlandii rośnie. Winowajcą wyjazdy zagraniczne

Irlandia jest od poniedziałku w trzeciej fazie przyspieszonego luzowania restrykcji. Niestety liczba nowych przypadków zachorowań na Covid-19 zaczyna znów rosnąć.

Kategorie : Newsy z Galway
Tagi :

Zobacz też