Pierwsza na świecie szczepionka na Covid-19 dostępna w Wielkiej Brytanii

Galway.pl 2 grudnia 2020

Pierwsza na świecie szczepionka na Covid-19 dostępna w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania stała się dziś pierwszym krajem na świecie, który dopuścił do obrotu szczepionkę przeciw Covid-19 firmy Pfizer-BioNTech. Szczepionki mają być dostępne od przyszłego tygodnia, także w Irlandii Północnej.

Na podstawie zaleceń niezależnej Agencji Regulacji Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA), Rząd Wielkiej Brytanii zatwierdził pierwszą szczepionkę przeciw Covid-19 na świecie.

Według producenta, brytyjskie zezwolenie to historyczny moment w walce z koronawirusem.

Sekretarz Matt Hancock potwierdził, że program szczepień rozpocznie się już w przyszłym tygodniu i że szpitale są już gotowe na ich przeprowadzenie.

Szczepionka w pierwszej kolejności będzie przysługiwała osobom starszym, mieszkańcom i pracownikom domów opieki i personelowi medycznemu.

Jak to możliwe, że szczepionka została zatwierdzona w tak szybkim czasie?

Testy szczepionek trwają zwykle kilka lat. Z powodu pandemii czas i metody testowania szczepionki przeciw Covid-19 zostały skondensowane, co nie oznacza, że wyniki prób i testów nie są wiarygodne. Mimo że niektóre fazy badań klinicznych zostały przeprowadzone równolegle, a nie jak zwykle jedno po drugim, wszelkie normy bezpieczeństwa zostały zachowane.

W większości badań klinicznych, problemy związane z bezpieczeństwem zostają rozpoznane w ciągu pierwszych dwóch lub trzech miesięcy badań – w przypadku szczepionki Pfizer-BioNTech ten okres już upłynął – czytamy na stronie irishexaminer.com

Badania wykazują, że szczepionka Pfizer-BioNTech ma ponad 95% skuteczność we wszystkich grupach wiekowych.

Masz coś do sprzedania? Szukasz mieszkania lub współlokatora?

Dodaj bezpłatne ogłoszenie w 3 minuty i dotrzyj do tysięcy Polaków w Irlandii.

Więcej newsów

W tym roku parada okazji Dnia Świętego Patryka inna niż dotychczas

W tym roku, z powodu pandemii Covid-19, parada z okazji Dnia Świętego Patryka odbędzie się w zupełnie innej formie niż dotychczas. Oficjalną paradę zastąpi w marcu 2021 roku impreza wirtualna.

Tylko 2% populacji Irlandii zaszczepiona przeciw Covid-19

Według najnowszych danych, tylko 94000 osób w Irlandii otrzymało szczepionkę przeciw Covid-19.

Ryanair najgorszy w wypłacaniu zwrotów za anulowane loty

Ryanair wraz z Virgin Atlantic otrzymały najniższe noty w ankiecie dotyczącej wypłat zwrotów za anulowane loty, przeprowadzonej przez organ ochrony konsumentów Which?. Obie linie zostały daleko w tyle za swoimi konkurentami: Jet 2, Tui, British Airways i easyJet.

Cow and Gate i Aptamil Muesli wycofane ze sprzedaży

Nutricia – producent sprzedawanych w irlandzkich sklepach przekąsek dla dzieci Cow and Gate i Aptamil Muesli, wycofuje część swoich produktów ze sprzedaży.

Irlandzkie szpitale przepełnione, pielęgniarki wzywają rząd do interwencji

Irlandzka Organizacja Pielęgniarek i Położnych (INMO) wezwała rząd do pilnej interwencji, w tym do włączenia prywatnych szpitali od użytku publicznego aby odciążyć państwowe placówki zdrowia.

Wjazd do Irlandii tylko z negatywnym wynikiem testu na Covid-19

Irlandzki Rząd ogłosił dziś zaostrzone zasady wjazdu do Irlandii w czasie pandemii Covid-19.

Tagi :

Zobacz też