Podatek od nieruchomości w Irlandii – zmiany w Local Property Tax

Galway.pl 29 maja 2020

Podatek od nieruchomości w Irlandii – zmiany w Local Property Tax

Podatek od nieruchomości, podobnie jak abonament telewizyjny to jedna z wielu „radości” jakie spotykają nas w dorosłym życiu. Rok 2020 niesie ze sobą zmiany w LPT, z którymi warto się zapoznać, jeśli posiadamy własne lokum w Irlandii.

Czym jest Local Property Tax (LPT)?

LPT (podatek od nieruchomości) jest opłatą uiszczaną co roku z tytułu posiadania nieruchomości. Wprowadzony w 2013 roku podatek płaci się do Revenue ale środki są później w większości przekazywane lokalnym władzom.

Kto jest zobowiązany do płacenia podatku od nieruchomości?

Każdy, kto kupił nieruchomość w 2013 roku lub później jest zwolniony z płacenia LPT o ile mieszka w tej nieruchomości. Zwolnienie z opłaty kończy się w listopadzie tego roku.

Podatek Local Property Tax muszą płacić wszyscy właściciele nieruchomości mieszkalnych, w tym tych na wynajem.

Opłata obowiązuje:

  • Wynajmujący, którzy mają podpisaną długoterminową umowę najmu (20 lat lub więcej)
  • Osoby, które zajmują nieruchomość mieszkalną w formie wieczystego lub długoterminowego prawa użytkowania (20 lat i więcej)
  • Władze lokalne lub organizacje social housing
  • Osoby reprezentujące zmarłego właściciela nieruchomości mieszkalnej.

Współwłaściciele: jeśli nieruchomość ma więcej niż jednego właściciela, ci muszą ustalić kto zapłaci podatek. W przypadku braku opłaty, Revenue może pobrać należność od któregokolwiek z właścicieli.

Nieruchomości pod wynajem: w przypadku krótkoterminowego najmu (poniżej 20 lat) podatek płaci właściciel nieruchomości. W przypadku długoterminowego najmu lub użytkowania wieczystego podatek LPT płaci osoba zajmująca nieruchomość.

Ile wynosi podatek od nieruchomości w Irlandii?

Kwota należnego podatku zależy od wartości rynkowej nieruchomości na dzień 1 maja 2013. Pod koniec tego roku nieruchomości będą wyceniane na podstawie bieżącej wartości więc wysokość należnego podatku prawdopodobnie wzrośnie.

Przykład:
Podatek należny za dom, którego wartość na dzień 1 maja 2013 wynosiła €250,000 – €300,000, to €495. Jeśli wartość domu w chwili obecnej jest wyższa – właściciel zapłaci wyższy podatek. I odwrotnie. Jeśli nieruchomość jest teraz mniej warta niż w 2013 roku, wysokość podatku spadnie.

Stawkę LPT można obliczyć na stronie Revenue

Kiedy płaci się podatek od nieruchomości w Irlandii?

Local Property Tax może być opłacony jednorazowo lub w ratach. Jednorazowej płatności można dokonać za pomocą gotówki, karty płatniczej lub czekiem. Raty można wpłacać przez direct debit lub zlecić ich potrącanie z poborów razem z innymi podatkami.

Tegoroczne płatności z tytułu LPT zostały z powodu Covid-19 odroczone ale tak wyglądał oryginalny harmonogram opłat:

  • 10 stycznia 2020 – termin płatności jednorazowych gotówką, kartą lub czekiem
  • 15 stycznia 2020 – termin płatności pierwszej z 12 rat (kolejne 15-tego każdego miesiąca)
  • 21 marca 2020 – pierwotna data rocznych i miesięcznych Debit Instructions

Zmianę formy płatności można zgłosić do Revenue do listopada 2020.

Odroczenie płatności LPT z powodu Covid-19

Pierwotnie termin płatności podatku od nieruchomości upływał 21 marca ale został przełożony początkowo na 21 maja, a następnie do 21 lipca 2020 roku. Nie wiadomo jeszcze czy czeka nas kolejne odroczenie terminu płatności.

Masz coś do sprzedania? Szukasz mieszkania lub współlokatora?

Dodaj bezpłatne ogłoszenie w 3 minuty i dotrzyj do tysięcy Polaków w Irlandii.

Więcej newsów

Coraz więcej zachorowań na Covid-19 wśród ludzi młodych

Na początku pandemii Covid-19 chorowały głównie osoby starsze, które również najgorzej radziły sobie z wychodzeniem z choroby.

Ceny domów w Galway w dół

Ceny domów w Galway spadły w czerwcu o 8% w porównaniu do tego samego miesiąca w zeszłym roku.

Ryanair obiecuje wypłatę zwrotów za anulowane loty

Ryanair ogłosił, że większość klientów oczekujących na zwroty pieniędzy za anulowane z powodu pandemii loty, otrzyma pieniądze przed końcem tego miesiąca.

Nowy Boots na Knocknacarra już otwarty

Od 1 lipca mamy w Galway nie dwa, a trzy sklepy Boots. Klienci odwiedzający nowy sklep na Knocknacarra mają do dyspozycji aptekę z farmaceutami gotowymi udzielać porad i realizować recepty.

Lista bezpiecznych krajów wg. Unii Europejskiej

Unia Europejska udostępniła właśnie listę 15 krajów uznanych za „bezpieczne”, z którymi Europa może utworzyć tzw. pomosty podróżne od środy 1 lipca.

Liczba zakażeń Covid-19 w Irlandii rośnie. Winowajcą wyjazdy zagraniczne

Irlandia jest od poniedziałku w trzeciej fazie przyspieszonego luzowania restrykcji. Niestety liczba nowych przypadków zachorowań na Covid-19 zaczyna znów rosnąć.

Zobacz też