Polska architektura drewniana, sztuka ludowa czy Konkurs Chopinowski częścią kampanii edukacyjno-informacyjnej w Irlandii

Galway.pl 6 października 2020

Polska architektura drewniana, sztuka ludowa czy Konkurs Chopinowski częścią kampanii edukacyjno-informacyjnej w Irlandii

Z początkiem września wystartował projekt Integration Through Culture, realizowany w Irlandii przez Fundację Bardzo Ładnie. Projekt omawia 6 wątków związanych z polską kulturą, które będą prezentowane na terenie całej Irlandii od września do grudnia tego roku w formie wystaw oraz plakatów informacyjno-edukacyjnych eksponowanych w irlandzkich instytucjach kultury, uczelniach oraz w urzędach miast. Ekspozycjom towarzyszyła będzie kampania w mediach społecznościowych (naszych oraz naszych partnerów), a także webinaria z ekspertami oraz zaproszonymi gośćmi. Projekt w całości skierowany jest do irlandzkiego odbiorcy, realizowany jest w języku angielskim.

Tegoroczne wątki komunikacyjne:

 • Tradycyjna architektura drewniana – styl Świdermajer
 • Wpływ twórczości Josepha Conrada na popkulturę
 • Łódź Miasto Filmu UNESCO
 • Polscy ilustratorzy dziecięcy
 • Polska sztuka ludowa
 • Konkurs chopinowski w obrazach

Część wystaw można oglądać już w irlandzkich instytucjach, i tak np.: wystawę architektury drewnianej z okolic Otwocka można podziwiać w Country Life Museum w Castelbar, plakaty z ilustracjami współczesnych polskich ilustratorów książek dla dzieci wystawione są w bibliotece w Tullamore a komiksowa wystawa opowiadająca o wpływach Josepha Conrada na światową pop kulturę prezentowana jest w bibliotece w Portlaoise.

Akcji towarzyszy kampania w mediach społecznościowych Fundacji.

A już pod koniec października pierwsze webinaria z ekspertami oraz z gośćmi z Polski i Irlandii. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Instytucje partnerskie, które będą gościć nasze ekspozycje to m.in.:

 • Trinity College Dublin
 • University College Dublin
 • Galway City Museum
 • National Museum Ireland
 • Galway City Council
 • County Laois
 • County Offaly

Partnerzy projektu:
Urząd Miasta Łodzi, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Łódź UNESCO City of Film, Świdermajer.info oraz Ambasada RP w Dublinie.

Fundacja Bardzo Ładnie

To organizacja pozarządowa, która jako główne cele stawia sobie zwiększanie potrzeby prowadzenia dialogu międzykulturowego, popularyzowanie postawy aktywnej tolerancji, traktującej odmienność jako wartość, a nie powód do wykluczenia. Od 2015 działamy w Irlandii, choć korzenie mamy łódzkie. Posiadamy na swoim koncie wiele dobrze ocenionych i ciepło przyjętych projektów, w tym: „Quo Vadis Galway” – Festiwal Henryka Sienkiewicza, Joseph Conrad Inspirations – wydarzenie towarzyszące obchodom Roku Conrada czy „Forest Days”, kilkudniowy i wielowątkowy festiwal poświęcony polskiej kulturze lasu. Nasze działania realizowane są w znacznej mierze dzięki finansowaniu z grantów udzielanych przez polskie instytucje.
Integration Through Culture to zadanie wsparte ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych 
z programu Dyplomacja Publiczna 2020 – Nowy wymiar.

Masz coś do sprzedania? Szukasz mieszkania lub współlokatora?

Dodaj bezpłatne ogłoszenie w 3 minuty i dotrzyj do tysięcy Polaków w Irlandii.

Więcej newsów

€1,000 za zorganizowanie domówki i inne kary za nieprzestrzeganie zasad

Jak donosi The Journal, na osoby organizujące imprezy domowe w czasie obowiązywania restrykcji Covid-19 na poziomie 5, może zostać nałożony mandat w wysokości do €1000.

Co otwarte, a co zamknięte podczas sześciu tygodni restrykcji na poziomie 5 w Irlandii

Rząd ogłosił wczoraj, że w środę w nocy kraj przechodzi do restrykcji na poziomie 5 na okres sześciu tygodni. Oznacza to, że tylko „niezbędne” sklepy i usługi mogą pozostać otwarte.

Rząd planuje wprowadzić restrykcje na poziomie 5 na sześć tygodni

Jak donosi The Irish Times, na trwającym w tej chwili posiedzeniu, ministrowie zdecydują o zatwierdzenie powrotu do najostrzejszych restrykcji w całym kraju.

Restrykcje na poziomie 4 lub 5 w całej Irlandii

Irlandzki Rząd spotka się dziś po południu aby podjąć decyzję w sprawie nałożenia nowych restrykcji Covid-19.

Tegoroczny Galway Christmas Market odwołany

Rada Miasta Galway postanowiła odwołać tegoroczny jarmark świąteczny znany wszystkim pod lokalną nazwą Galway Christmas Market. Włodarze miasta doszli do wniosku, że zorganizowanie takiej imprezy z zachowaniem wszelkich wymaganych norm bezpieczeństwa jest w dobie Covid-19 niemożliwe.

Kończą się miejsca na oddziałach intensywnej terapii w irlandzkich szpitalach

Szpital Uniwersytecki w Cork, Mercy Hospital i St. Vincent’s to kolejne szpitale w kraju, w których zabrakło miejsc na oddziałach intensywnej terapii (ICU) ze względu na ciągle rosnącą liczbę zachorowań na Covid-19.

Tagi :

Zobacz też