Polska architektura drewniana, sztuka ludowa czy Konkurs Chopinowski częścią kampanii edukacyjno-informacyjnej w Irlandii

Galway.pl 6 października 2020

Polska architektura drewniana, sztuka ludowa czy Konkurs Chopinowski częścią kampanii edukacyjno-informacyjnej w Irlandii

Z początkiem września wystartował projekt Integration Through Culture, realizowany w Irlandii przez Fundację Bardzo Ładnie. Projekt omawia 6 wątków związanych z polską kulturą, które będą prezentowane na terenie całej Irlandii od września do grudnia tego roku w formie wystaw oraz plakatów informacyjno-edukacyjnych eksponowanych w irlandzkich instytucjach kultury, uczelniach oraz w urzędach miast. Ekspozycjom towarzyszyła będzie kampania w mediach społecznościowych (naszych oraz naszych partnerów), a także webinaria z ekspertami oraz zaproszonymi gośćmi. Projekt w całości skierowany jest do irlandzkiego odbiorcy, realizowany jest w języku angielskim.

Tegoroczne wątki komunikacyjne:

 • Tradycyjna architektura drewniana – styl Świdermajer
 • Wpływ twórczości Josepha Conrada na popkulturę
 • Łódź Miasto Filmu UNESCO
 • Polscy ilustratorzy dziecięcy
 • Polska sztuka ludowa
 • Konkurs chopinowski w obrazach

Część wystaw można oglądać już w irlandzkich instytucjach, i tak np.: wystawę architektury drewnianej z okolic Otwocka można podziwiać w Country Life Museum w Castelbar, plakaty z ilustracjami współczesnych polskich ilustratorów książek dla dzieci wystawione są w bibliotece w Tullamore a komiksowa wystawa opowiadająca o wpływach Josepha Conrada na światową pop kulturę prezentowana jest w bibliotece w Portlaoise.

Akcji towarzyszy kampania w mediach społecznościowych Fundacji.

A już pod koniec października pierwsze webinaria z ekspertami oraz z gośćmi z Polski i Irlandii. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

Instytucje partnerskie, które będą gościć nasze ekspozycje to m.in.:

 • Trinity College Dublin
 • University College Dublin
 • Galway City Museum
 • National Museum Ireland
 • Galway City Council
 • County Laois
 • County Offaly

Partnerzy projektu:
Urząd Miasta Łodzi, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Łódź UNESCO City of Film, Świdermajer.info oraz Ambasada RP w Dublinie.

Fundacja Bardzo Ładnie

To organizacja pozarządowa, która jako główne cele stawia sobie zwiększanie potrzeby prowadzenia dialogu międzykulturowego, popularyzowanie postawy aktywnej tolerancji, traktującej odmienność jako wartość, a nie powód do wykluczenia. Od 2015 działamy w Irlandii, choć korzenie mamy łódzkie. Posiadamy na swoim koncie wiele dobrze ocenionych i ciepło przyjętych projektów, w tym: „Quo Vadis Galway” – Festiwal Henryka Sienkiewicza, Joseph Conrad Inspirations – wydarzenie towarzyszące obchodom Roku Conrada czy „Forest Days”, kilkudniowy i wielowątkowy festiwal poświęcony polskiej kulturze lasu. Nasze działania realizowane są w znacznej mierze dzięki finansowaniu z grantów udzielanych przez polskie instytucje.
Integration Through Culture to zadanie wsparte ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych 
z programu Dyplomacja Publiczna 2020 – Nowy wymiar.

Masz coś do sprzedania? Szukasz mieszkania lub współlokatora?

Dodaj bezpłatne ogłoszenie w 3 minuty i dotrzyj do tysięcy Polaków w Irlandii.

Więcej newsów

Microsoft w Dublinie szuka 200 pracowników

Microsoft ogłosił, że zamierza utworzyć 200 nowych miejsc pracy w swoim oddziale w Dublinie zwiększając tym samym liczbę zatrudnionych w Microsoft w Irlandii pracowników do 2,700.

Jest brytyjska szczepionka przeciw Covid-19

Kolejne dobre wieści napływają ze świata w sprawie szczepionek przeciw Covid-19. Brytyjska firma farmaceutyczna AstraZeneca i Uniwersytet w Oksfordzie potwierdziły, że ich szczepionka wykazuje skuteczność na poziomie 70%, a po podaniu dwóch dawek nawet 90%.

Zoo w Dublinie

Zagrożone zamknięciem Zoo w Dublinie zebrało milion euro w 12 godzin

Dublińskie zoo, które z powodu pandemii Covid-19 stanęło przed groźbą permanentnego zamknięcia, zebrało w ciągu niespełna 12 godzin €1,000,000.

Jeszcze przed świętami pracę w Boston Scientific może stracić kilkuset pracowników

Zlokalizowana od 25 lat na Ballybrit w Galway firma medyczna, Boston Scientific, ogłosiła we wtorek, że zaprzestaje produkcji jednego ze swoich urządzeń medycznych, co będzie skutkowało zwolnieniami jeszcze przed końcem roku.

Nowa szczepionka na Covid-19 jeszcze skuteczniejsza od poprzedniej

Druga szczepionka na Covid-19, o której wiadomo, wykazuje jeszcze wyższą skuteczność od zastrzyków Pfizer’a i BioNTech.

Restrykcje level 5 – Irlandczycy piją na ulicach

Od kilku tygodni Irlandia objęta jest obostrzeniami związanymi z Covid-19 na poziomie 5. Jest to najwyższy poziom restrykcji jaki obwiązywał do tej pory na wyspie. Zgodnie z wytycznymi tylko absolutnie niezbędne usługi mogą być nadal oferowane co oznacza, że puby pozostają zamknięte.

Tagi :

Zobacz też