Polska wystawa etnograficzna w Muzeum Narodowym w Irlandii

Galway.pl 22 kwietnia 2021

Polska wystawa etnograficzna w Muzeum Narodowym w Irlandii

W kwietniu 2021 roku zainaugurowane zostały prace, które mają na celu stworzenie wystawy polskiej obrzędowości rodzinnej i dorocznej w irlandzkim Narodowym Muzeum, w oddziale Country Life w Castlebar.
Prace prowadzone są w ramach współpracy Fundacji Bardzo Ładnie oraz National Museum of Ireland – Country Life i stanowią część projektu pt. “Cross cultural examination of traditions of Ireland and Poland”, którego autorkami są: Clodah Doyle – folklorystka oraz kustoszka Irish Folklife Division National Museum of Ireland oraz Iwona Kwiek – etnolożka oraz prezeska Fundacji Bardzo Ładnie.

Aby wystawa mogła powstać konieczne są złożone prace przygotowawcze, między innymi badania etnograficzne, kwerendy w ośrodkach etnograficznych, pozyskiwanie zbiorów, digitalizacja itp.
Do objęcia nadzoru naukowego nad projektem został zaproszony Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego, którego studenci, studentki oraz wykładowczynie rozpoczęły właśnie realizację badań wśród Polaków mieszkających w Irlandii.

Celem badań jest poznanie tego, w jaki sposób Polki i Polacy obchodzą święta rodzinne (komunie, wesela, chrzciny) i doroczne (Boże Narodzenie, Wielkanoc) mieszkając poza Polską. Interesują nas również doświadczenia związane z zachowaniem i podtrzymywaniem tradycji rodzinnych, lokalnych, polskich w trakcie pobytu w Irlandii.
Badania są anonimowe i posłużą do stworzenia raportu, który stanowić będzie jedną z podstaw realizacji dalszych działań w ramach projektu, m.in. wirtualnej (w pierwszym etapie) wystawy dotyczącej wybranych aspektów polskiej obrzędowości rodzinnej i dorocznej, również tej praktykowanej wśród Polaków w Irlandii.

Doświadczenia i opinie respondentów są dla nas niezwykle cenne, ponieważ pozwolą na stworzenie ciekawego obrazu dotyczącego diaspory polskiej w Irlandii. Dlatego serdecznie zapraszamy do udział w badaniu.

Link do ankiety: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfqU8LyUzDvpjS33l2T2ueNLxM6dJXDQZGD9yQ_vX6MFudW5g/viewform?fbclid=IwAR2aGz_9kptJoRVzR5XGAzwWP4X10HNaXIZG7vgxrMbxWQG1jNUC2CHef4w

Prace nad projektem “Cross cultural examination of traditions of Ireland and Poland” potrwają do 2022 roku. Więcej na temat wcześniejszej współpracy obu instytucji, których działania wspiera Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Dublinie możesz dowiedzieć się ze strony internetowej Muzeum: www.museum.ie

Masz coś do sprzedania? Szukasz mieszkania lub współlokatora?

Dodaj bezpłatne ogłoszenie w 3 minuty i dotrzyj do tysięcy Polaków w Irlandii.

Więcej newsów

Irlandia szczepi szybciej niż Wielka Brytania

Wszyscy wiemy, że prędkość z jaką Wielka Brytania szczepi swoich mieszkańców jest godna pozazdroszczenia. Kraj nie tylko rozpoczął masowe podawanie szczepionek niemal 3 tygodnie wcześniej niż Unia Europejska.

Człekokształtny robot w szpitalu w Galway przypomina o myciu rąk

W Szpitalu Uniwersyteckim w Galway naukowcy z NUIG testowali dziś możliwości, zastosowanie i odbiór przez pacjentów, odwiedzających i personel, człekokształtnego robota o imieniu Dave.

anpost-ireland

Ceny znaczków pocztowych w górę

Wraz z końcem maja, wzrosną w Irlandii ceny znaczków pocztowych. Podwyżkę o 10 centów, do €1.10 zapowiedział An Post.

pogoda w Irlandii

Wietrznie i wyjątkowo deszczowo – żółty status pogodowy na najbliższe dni

Met Éireann wystosowało żółte ostrzeżenie pogodowe z powodu spodziewanych w najbliższych dniach silnych opadów deszczu i rwącego wiatru.

Łagodzenie restrykcji w Irlandii – oficjalny plan

Wczoraj wieczorem Premier Irlandii Micheál Martin ogłosił oficjalny plan łagodzenia restrykcji Covid-19. Co i kiedy będziemy mogli znów robić?

Luzowanie restrykcji w Irlandii – jak będzie wyglądało lato?

W poniedziałek nastąpiło w Irlandii znaczne poluzowanie restrykcji wprowadzonych w związku z Covid-19. Otwarto outdoorowe obiekty sportowe, ogrody zoologiczne i inne atrakcje na świeżym powietrzu.

Kategorie : Newsy z Irlandii
Tagi :

Zobacz też