Rząd przyspiesza luzowanie restrykcji

Galway.pl 5 czerwca 2020

Rząd przyspiesza luzowanie restrykcji

Rząd ogłosił dziś znaczne przyspieszenie luzowania restrykcji wprowadzonych w związku z pandemią Covid-19. Pierwotny plan powrotu kraju do „normalności” zakładał pięć faz ale dziś podjęto decyzję o skróceniu planu do czterech etapów.

Od poniedziałku, 8 czerwca otworzą się sklepy detaliczne. Od 29 czerwca drzwi będą mogły otworzyć puby z licencją restauracji, hotele i cały sektor hotelarsko gastronomiczny.

Podróże w obrębie własnego hrabstwa będą dozwolone już od nadchodzącego poniedziałku, a pod koniec czerwca zniesione zostaną wszystkie restrykcje dotyczące przemieszczania się w kraju.

Place zabaw i inne atrakcje dla dzieci pod gołym niebem mogą zostać w przyszłym tygodniu otwarte. Wtedy też będą możliwe wreszcie spotkania w grupach do 6 osób zarówno na zewnątrz jak i w budynkach z zachowaniem dystansu społecznego.

Ostatnia faza luzowania restrykcji rozpocznie się, wg. Leo Varadkar 20 lipca, a nie jak wcześniej planowano, w sierpniu.

Od 15 czerwca klientów powitają także galerie handlowe. Ogólnodostępne przestrzenie z miejscami do odpoczynku będą musiały zostać jednak wyłączone z użytku.

Przypomnijmy, że zgodnie z planem, faza 2 rozpocznie się w nadchodzący poniedziałek 8 czerwca, trzecia 29 czerwca, a ostatnia – czwarta 20 lipca.

Co warto wiedzieć o fazie 2?

  • Możesz podróżować bez ograniczeń w obrębie swojego hrabstwa, lub do 20 km od miejsca zamieszkania nawet jeśli oznacza to przekroczenie granicy hrabstwa.
  • Możesz spotykać się ze znajomymi w grupie do 6 osób zarówno w pomieszczeniu jak i na zewnątrz oraz uprawiać sporty zespołowe pod gołym niebem w grupie do 15 osób.
  • Wszystkie sklepy mogą zostać otwarte (ograniczone godziny)
  • Jeśli masz możliwość pracy z domu, lepiej nie wracać jeszcze do biura
  • Powinieneś korzystać z transportu publicznego tylko jeśli jest to niezbędne – lepiej iść na nogach lub wsiąść na rower.

Osobom powyżej 70 roku życia

  • Zaleca się pozostać w domu jeśli to możliwe
  • Przyjmować gości tylko z zachowaniem dystansu społecznego
  • Korzystać ze specjalnych godzin otwarcia sklepów w celu zrobienia zakupów

Nadal zaleca się noszenie maseczek w miejscach publicznych, takich jak sklepy czy transport publiczny.

Źródło: thejournal.ie

Masz coś do sprzedania? Szukasz mieszkania lub współlokatora?

Dodaj bezpłatne ogłoszenie w 3 minuty i dotrzyj do tysięcy Polaków w Irlandii.

Więcej newsów

Coraz więcej zachorowań na Covid-19 wśród ludzi młodych

Na początku pandemii Covid-19 chorowały głównie osoby starsze, które również najgorzej radziły sobie z wychodzeniem z choroby.

Ceny domów w Galway w dół

Ceny domów w Galway spadły w czerwcu o 8% w porównaniu do tego samego miesiąca w zeszłym roku.

Ryanair obiecuje wypłatę zwrotów za anulowane loty

Ryanair ogłosił, że większość klientów oczekujących na zwroty pieniędzy za anulowane z powodu pandemii loty, otrzyma pieniądze przed końcem tego miesiąca.

Nowy Boots na Knocknacarra już otwarty

Od 1 lipca mamy w Galway nie dwa, a trzy sklepy Boots. Klienci odwiedzający nowy sklep na Knocknacarra mają do dyspozycji aptekę z farmaceutami gotowymi udzielać porad i realizować recepty.

Lista bezpiecznych krajów wg. Unii Europejskiej

Unia Europejska udostępniła właśnie listę 15 krajów uznanych za „bezpieczne”, z którymi Europa może utworzyć tzw. pomosty podróżne od środy 1 lipca.

Liczba zakażeń Covid-19 w Irlandii rośnie. Winowajcą wyjazdy zagraniczne

Irlandia jest od poniedziałku w trzeciej fazie przyspieszonego luzowania restrykcji. Niestety liczba nowych przypadków zachorowań na Covid-19 zaczyna znów rosnąć.

Kategorie : Newsy z Irlandii

Zobacz też