Co można w fazie 3 luzowania restrykcji Covid-19

Galway.pl 22 czerwca 2020

Co można w fazie 3 luzowania restrykcji Covid-19

Rząd Irlandzki ogłosił w piątek, że po raz kolejny przyspiesza proces luzowania restrykcji po kryzysie Covid-19. Podjęto decyzję, że pod koniec czerwca będziemy mogli korzystać z pewnych dobrodziejstw „otwarcia” wcześniej zaplanowanych na fazę 4.

Postanowiono, że lockdown zakończy się niemal całkowicie pod koniec miesiąca czerwca, a odpowiedzialność za nasze zdrowie będzie głównie w naszych własnych rękach.

Podróże

Jak oryginalnie zaplanowano, od 29 czerwca zniesione będą wszystkie limity związane z przemieszczaniem się. Zaleca się noszenie masek w środkach transportu publicznego i wszędzie tam, gdzie zachowanie dystansu społecznego nie jest możliwe.

Edukacja i opieka nad dziećmi

Wszystkie placówki związane z edukacją dorosłych mogą zostać otwarte, podobnie jak żłobki i przedszkola. Obozy letnie, kluby młodzieżowe i inne atrakcje dla dzieci mogą być organizowane.

Biznes i hotelarstwo

Salony fryzjerskie mogą wreszcie wrócić do pracy. Chiropraktycy, masażyści, akupunkturzyści mogą znów powitać pacjentów. Pracę wznowią też szkoły jazdy i sklepy, które do tej pory pozostawały zamknięte.

Znów będziemy mogli zapisać się na kurs jazdy autem i zdać egzamin na prawo jazdy.

Otwarte zostaną kawiarnie, restauracje oraz puby, które mają licencję na serwowanie posiłków. Wytyczne dotyczące ponownego otwarcia pubów zawierają zachowanie dystansu społecznego (1 metr), limity pobytu wynoszące 105 minut oraz wymóg zamówienia solidnego posiłku (główny posiłek w ciągu dnia, a nie przekąska).

Hotele, hostele i kempingi znów mogą zostać otwarte.

Osobom, które mają możliwość pracy z domu zaleca się kontynuowanie takiej formy pracy.

Życie społeczne i kulturalne

Spotkania w większych grupach mogą się odbywać w budynkach (do 50 osób) oraz na zewnątrz (do 200 osób) o ile będą przestrzeganie wytyczne zdrowia publicznego. Dla chórów i grup grających na instrumentach obowiązują specjalne zalecenia.

Pod koniec czerwca pracę wznowią muzea, galerie, teatry, sale koncertowe, kina i inne obiekty rekreacyjne. Nie ma natomiast pozwolenia na ponowne otwarcie klubów nocnych i dyskotek.

Ponownie otwarte zostaną miejsca kultu religijnego.

Sport i fitness

Obiekty fitness, siłownie, studia tańca i baseny zostaną otwarte. Wznowione zostaną ligi sportowe dla dorosłych i dzieci, treningi sportów bliskiego kontaktu oraz wydarzenia sportowe z udziałem widowni.

Mówiąc w piątek o potrzebie zachowania osobistej ostrożności, premier Leo Varadkar podkreślił:

Wirus nie zniknął. Wszyscy nadal jesteśmy narażeni. Niektóre aktywności wiążą się z większym ryzykiem zachorowania dlatego musimy podjąć odpowiednie środki takie jak zakładanie okryć twarzy (maski), zachowanie dystansu społecznego, mycie rąk itp.

Branie odpowiedzialności oznacza, że nie wchodzą do miejsc zatłoczonych i nawet jeśli się dobrze bawię to odchodzą gdy zrobi się ciasno. To także konieczność samodzielnej oceny sytuacji i podjęcia decyzji dla własnego, a także wspólnego dobra.

Masz coś do sprzedania? Szukasz mieszkania lub współlokatora?

Dodaj bezpłatne ogłoszenie w 3 minuty i dotrzyj do tysięcy Polaków w Irlandii.

Więcej newsów

Coraz więcej zachorowań na Covid-19 wśród ludzi młodych

Na początku pandemii Covid-19 chorowały głównie osoby starsze, które również najgorzej radziły sobie z wychodzeniem z choroby.

Ceny domów w Galway w dół

Ceny domów w Galway spadły w czerwcu o 8% w porównaniu do tego samego miesiąca w zeszłym roku.

Ryanair obiecuje wypłatę zwrotów za anulowane loty

Ryanair ogłosił, że większość klientów oczekujących na zwroty pieniędzy za anulowane z powodu pandemii loty, otrzyma pieniądze przed końcem tego miesiąca.

Nowy Boots na Knocknacarra już otwarty

Od 1 lipca mamy w Galway nie dwa, a trzy sklepy Boots. Klienci odwiedzający nowy sklep na Knocknacarra mają do dyspozycji aptekę z farmaceutami gotowymi udzielać porad i realizować recepty.

Lista bezpiecznych krajów wg. Unii Europejskiej

Unia Europejska udostępniła właśnie listę 15 krajów uznanych za „bezpieczne”, z którymi Europa może utworzyć tzw. pomosty podróżne od środy 1 lipca.

Liczba zakażeń Covid-19 w Irlandii rośnie. Winowajcą wyjazdy zagraniczne

Irlandia jest od poniedziałku w trzeciej fazie przyspieszonego luzowania restrykcji. Niestety liczba nowych przypadków zachorowań na Covid-19 zaczyna znów rosnąć.

Tagi :

Zobacz też